Meslek liselerindeki öğretmenlerin iş doyumunun örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinin incelenmesi: Bağcılar ilçesi örneği
Examining the effect of job satisfaction of teachers in vocational high schools on organizational commitment: Case of Bağcılar district
  1. Tez No: 644072
  2. Yazar: ZEYNEP BAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEYSURE EVREN ÇELİK SÜTİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Duygular, kişinin bir birey olarak kendini anlamlandırmasında etkin rol oynamaktadır. İnsanın sosyal bir varlık olması, kişilerarası ilişkilere mecbur olması duyguların paylaşılması, anlaşılması ve kontrol edilmesini gerekli kılmaktadır. Duyguların nasıl ifade edileceği toplumsal kabullere göre ve zamanın koşullarına göre değişebilmektedir. Kişi içinde yaşadığı sosyal ortama ve zamanın koşullarına göre duygularını düzenleyebilme ve kontrol edebilme becerileri sergilemelidir. Bu beceri kişinin sosyal yaşamındaki ilişkilerini yönetebilmesini sağlamaktadır. Erken yaşlardan itibaren sosyalleşme süreci ile duygu düzenleme becerileri gelişir ve yaşam boyunca devam eder. Kişi bazı durumlarda yaşadığı duyguyu farklı biçimlerde ifade ederek içinde bulunduğu durumun gereklerini yerine getirebilir. Küreselleşen dünyada yaşanan gelişmeler iş yaşamında zorlu bir rekabet sürecini başlatmıştır. İşletmeler varlıklarını devam ettirebilmek adına bu rekabet yarışında avantaj sağlamaya çalışmaktadır. İşletmelerin varlıklarını sürdürebilmek için ellerinde bulundurdukları en önemli kaynaklardan biri insan kaynaklarıdır. Bu nedenler çalışanların örgüte olan bağlılıklarını ifade eden örgütsel bağlılık kavramı son yıllarda daha fazla araştırılmaya başlanmıştır. İş doyumu kavramı ise kişinin iş ve özel yaşamında sahip oldukları ve sahip olmak istediklerine dair yaptığı karşılaştırma sonucunda hissettiği tatmin duygusudur. Tüm işletmelerde günümüzde önem kazanmaya başlayan bu kavramın, eğitim sektöründeki önemi de giderek artmaktadır. Bu çalışmada, Bağcılarda bulunan meslek liselerindeki öğretmenlerin iş doyumu ve örgütsel bağlılık düzeyleri incelenerek bu kavramlar arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Emotions play an active role in making sense of oneself as an individual. Being a social being and being obliged to interpersonal relations necessitate sharing, understanding and controlling emotions. How to express emotions can change according to social acceptance and the conditions of the time. The person should exhibit the skills to regulate and control their emotions according to the social environment and time conditions. This skill enables the person to manage his social life relationships. Emotion regulation skills develop through the socialization process from an early age and continue throughout life. In some situations, a person can express his or her feelings in different ways and fulfill the requirements of the situation. The developments in the globalizing world have started a tough competition process in business life. Businesses are trying to gain an advantage in this competitive race in order to continue their existence. One of the most important resources that businesses have in order to maintain their existence is human resources. For these reasons, the concept of organizational commitment, which expresses the commitment of employees to the organization, has begun to be investigated more in recent years. The concept of job satisfaction, on the other hand, is the feeling of satisfaction that a person feels as a result of the comparison of what she/he has in her work and private life and what she/he wants to have. This concept, which has started to gain importance in all businesses today, is also increasing in importance in the education sector. In this study, job satisfaction and organizational commitment levels of teachers in vocational high schools in Bağcılar were examined and the relationship between these concepts was examined.