Türkiye Cumhuriyet Merkez bankası mali tablolarının analizi ve mali tablo kalemleri ile genel ekonomik parametreler arasındaki ilişkiler
Analyzing the financial statements of The Central Bank of the Republic of Turkey and relationships between financial statement accounts and general economic parameters
- Tez No: 262416
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MASUM TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yerel para birimindeki istikrar, gerek o ekonomideki karar alıcılar gerekse uluslararası yatırımcılar için önem arz etmektedir. Ülkemizde paranın değerindeki istikrardan sorumlu olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'nın mali tabloları, TCMB'nin faaliyet sonuçlarının izlenebileceği temel kaynaktır.Hazırlanan bu çalışmada başkaca bir kaynağa başvurmadan, başlı başına TCMB mali tablolarından elde edilebilen bilgilerden hareketle uygulanan para politikalarına ilişkin çıkarsamalarda bulunmak ve mali tablo kalemleri ile enflasyon, döviz kurları ve faiz oranları arasındaki ilişkilerin temel ekonometrik yöntemlerle ölçülmesi amaçlanmıştır.Mali tabloların analizinde karşılaştırmalı analiz, eğilim yüzdeleri analizi, dikey yüzde analizi ve oran analizi yöntemleri bir bütün olarak kullanılmış, verilerin gösteriminde daha çok hazırlanan grafiklerden faydalanılmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda başlı başına mali tablolardan edinilen veriler kullanılarak, uygulanmakta olan para politikalarına, bu politikaların başarı düzeyine ve kullanılmakta olan para politikası araçlarına ilişkin doğru çıkarsamalarda bulunmanın mümkün olduğu görülmüştür.Mali tablo kalemleri ile temel ekonomik göstergeler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde regresyon analizi yöntemi kullanılmış ve faiz oranları ile Emisyon, enflasyon oranı ile Rezerv Para ve döviz kuru ile TCMB'nin döviz rezervleri arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The stability of the domestic currency is important for both the decision makers of that domestic economy and international investors. In our country, the financial statements of the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT), which is responsible for the stability in the value of the currency, is the main source to monitor the activity results of the CBRT.In this study, it is aimed to reach inferences about implemented monetary policies without applying to any other source, through information solely gained from financial statements of CBRT and to measure the relationships between financial statement accounts and inflation, exchange and interest rates through econometric methods.Horizontal analysis, trend analysis, vertical analysis and ratio analysis techniques are used as a whole in the analysis process of financial statements and mostly charts are used in the presentation of data. At the end of the study, it is seen that it is possible to make correct inferences relating to monetary policies being implemented, the success level of these policies and monetary policy tools being used, by solely using the data gained from financial statements.Regression analysis method has been used to identify relationship between financial statement accounts and basic economic parameters and significant relationships have been found between interest rates and Emission, inflation and Reserve Money, exchange rates and CBRT Reserves.