Bir Avrupa Birliği değeri olarak ilköğretim okullarında insan hakları eğitimi
As a European Union value human rights education in the primary schools
- Tez No: 262417
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Education and Training, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği değerleri arasında yer alan İnsan Hakları kavramının eğitim boyutunun önemini vurgulamak ve bu değerin İlköğretim müfredatında yer aldığı biçimiyle ?Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi? dersini değerlendirmek ve bu dersin işlenişi ile ilgili bazı öneriler geliştirmek amacıyla hazırlanmıştır.Araştırmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, İnsan Hakları kavramı detaylı bir şekilde irdelenmiş ve Birleşmiş Milletler, UNESCO, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği gibi kuruluşların insan haklarının gelişimine yönelik ürettiği birtakım belgeler yer almıştır. İkinci bölümde, insan hakları kavramının eğitim boyutu ele alınmış, uluslararası sözleşmelerdeki eğitim hakkı, insan hakları eğitiminin dünya içinde tarihi gelişimi, çerçevesi, anlamı, amaçları, prensipleri ve UNESCO'nun insan hakları eğitimi ile ilgili faaliyetleri konu edilmiştir. Üçüncü bölümde, iç hukuk açısından eğitim hakkı, Türkiye'de insan hakları eğitimi ile ilgili yapılan çalışmalar ve araştırmalar ile ilköğretim okullarında okutulan ?Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi? dersi irdelenmiştir. Son bölümde ise, İlköğretim Okullarında daha iyi ve etkili bir insan hakları eğitimi verilebilmesi için okul, sınıf ve öğretmen gibi temel unsurların rolleri tartışılmış ve bu konuda birtakım öneriler sunulmuştur. Böylece, İnsan Hakları kavramının gelecek kuşaklarımızı oluşturacak İlköğretim öğrencilerinin zihninde daha iyi yer edinmesi olanağı sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared in order to emphasize the importance of the educational dimension of the concept of Human Rights which is among the values of European Union and evaluate the ?Citizenship and Human Rights Education? course in the way it takes place in the curriculum of primary schools and make some suggestions concerning the treatment of this course.Our study consists of four chapters. The first chapter comprises the scrutiny of the concept of human rights and the contributions of some international institutions such as United Nations, UNESCO, The Council of Europe and European Union along with their several documents about human rights. The following chapter concerns the educational dimension of the concept of human rights. The right to education as it takes place in the documents of aforementioned institutions, the historical development, framework, meaning, aims and principles of human rights education in the world and also the activities of UNESCO about human rights education are discussed in this chapter. The third chapter includes the right to education as it takes place in the internal regulations, the studies and researches which are about human rights education in Turkey and the ?Citizenship and Human Rights Education? course in the primary schools. The last chapter discusses the roles of the fundamental elements such as; the school, classroom and teacher in human rights education for a better teaching atmosphere and eventually presents some suggestions about how human rights could be taught more effectively. By this way, it will be ensured that the concept of human rights will take place firmly in the mind of children who will form our next generations.