A.N. Kuropatkin ve onun Kaşgarya adlı eseri
- Tez No: 262439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA UYDU YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Çarlık Rusyasının ünlü generallerinden olan ve Türkistan'ın işgalinde yeralan A.N. Kuropatkin'in hazırladığı Kaşgarya (Kashgaria) adlı çalışma, Türkistantarihi ve kültürü için oldukça önemlidir. Eserde; Kaşgarya Devleti Hükümdarı YakupBey döneminin siyasî olayları başta olmak üzere, Kaşgarya bölgesinin coğrafiözellikleri, yer altı-yer üstü kaynakları, milattan önceki devirlerden başlayarak Çin'inKaşgarya'yı ele geçirmesine kadarki tarihi, ekonomisi, kültürü ve sosyal hayatıhakkında enteresan bilgiler verilmekte, tespitler yapılmaktadır. Uygurca'danTürkçe'ye çevirerek hazırladığımız ve özellikle XIX. yüzyıl Doğu Türkistancoğrafyası için kaynak niteliğinde olan bu kitabı, Kuropatkin, değişik dillerdekieserlere dayanan araştırmalarına, yaşadıklarına, müşahedelerine ve gördüğü resmibelgelere dayanarak vücuda getirmiştir.
Özet (Çeviri)
The work entitled Kashgaria, prepared by A. N. Kuropatkin, who is one ofthe famous generals of the Tsarist Russia and who participated in the occupation ofTurkestan, is quite significant for the history and culture of Turkestan. In the work,Some interesting information is given and Some points are made regarding mainlythe political events of the era of Yakup Beg, the ruler of the State of Kashgaria, andalso the geographical features, underground-aboveground resources of theKashgarian region, its history, economy, culture, and social life from the eras BeforeChrist until the time of the Chinese invasion of Kashgaria. This book, which we haveprepared by translating from Uighur language into Turkish and which is a significantresource for especially the 19th century Eastern Turkestan region, was written byKuropatkin as based upon his researches on many works written in various languages,upon his own experiences, observations, and upon the official documents that he saw.