Pyotr Alekseyeviç Kropotkin ve karşılıklı yardımlaşma kavramı
Pyotr Alekseyevic Kropotkin and mutual aid concept
  1. Tez No: 294730
  2. Yazar: MEHMET KASIM EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. HANİFİ MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı genel hatlarıyla anarşizmi ve bunun yanı sıra Piyotr Alekseyeviç Kropotkin'in anarşizme esin kaynağı olan düşüncelerini ele almaktır. Bu yüksek lisans tezinde, P.A.Kropotkin felsefesi (anarşist komünizm) ve bu bu felsefe içerisinde özel bir yeri olan ?karşılıklı yardımlaşma? kavramı ayrı bir çerçevede ele alınmıştır.Bu çalışmada birinci bölüm de anarşi kavramı, genel hatlarıyla anarşist felsefe, anarşist felsefenin gelişim dönemleri ve siyaset felsefesinin de vazgeçilmez kavramları olan devlet, toplum, ahlak, birey gibi temel kavramların anarşist felsefe içindeki yerine değinilmiştir.İkinci bölümde ise, Kropotkin'de anarşist felsefe ve ideali, düşünürün ahlak anlayışı ve bu bağlamda anarşist toplumun işleyişi ele alınmaya çalışılmıştır. Bu bölümde ayrıca konunun daha iyi anlaşılması için filozofun anarşist felsefe ve idealini ele alırken anarşizmi olumlayan bilimsel gelişmelerden hareketle verdiği örneklere özellikle yer verilmeye çalışılmıştır.Üçüncü bölümde ise karşılıklı yardımlaşma kavramının filozofun felsefesindeki yeri ele alınmış olup bu kavramın hayvan topluklarında, insan toplumlarında ve tarihin farklı dönemlerinde, yaşamda ne şekilde anlam bulduğuna yer verilmiştir. Yine burada da filozofun karşılıklı yardımlaşma kavramını daha anlaşılır kılmak için filozofun bilimsel gelişmelerden hareketle vermiş olduğu örneklere de yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to consider the anarchy and Piyotr Alekseyeviç Kropotkin?s ideas which are the source of inspiration to anarchy. In this study of graduate education, P.A.Kropotkin philosophy and the concept of mutual aid which has an important place in this philosopy is considered with a different point of view.In the first part of this study, the concept of anarchy, anarchist pholosopy with its general detail, development periods of anarchist philosopy and the main concepts such as state, community, ethics and individual which can not be given up for politics philosophy are considered inside the anarchist philophy.In the second part, Kropotkin?s anarchist philosophy an ideal, moral sense of intellektual and the situtation of the anarchist comminity are tried to be considered. In this part, while considering the anarchist philosophy and the ideals of the philosopher to understand the subject beter, it is tried to be mentioned the examples which offirm the anarchy.In the third part, the concept of mutual aid is considered and it is discussed that how this concept is explaned in animal groups, human comminities, the different periods of history and life. Here to make ?the concopt of mutual aid? clear, the examples the philosopher gave with the help of scientific development are discussed.