The faustus myth in the English novel
İngiliz romanında faustus söylencesi
- Tez No: 262438
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ERGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, başlangıcı on altıncı yüzyıla dayanan ve adını, gerçekten yaşadığına dair kayıtlar olan Dr. Johann Faustus'tan alan Faustus Söylencesi'ni incelemektir. Söylenceyi, başladığı yüzyıldan alarak on altıncı yüzyılda Christopher Marlowe'un The Tragical History of the Life and Death of Doctor Faustus, on dokuzuncu yüzyılda Johann Wolfgang von Goethe'nin Faust adlı oyunu ve yirminci yüzyıl İngiliz postmodern romanında John Fowles'ın The Magus adlı eserinde, bu söylencenin değişimi ve yorumları ele alınacaktır.Bu çalışmaya, söylencenin Rönesans dönemindeki gerçek kaynağına inerek başlanacak, mitolojide Prometheus, İncil'de Simon Magus, Adem ve Havva'nın Cennet'ten kovulmaları ile Faustus Söylencesi arasındaki ilişki incelenecek ve Rönesans ile Aydınlanma Dönemi bilgi kuramları ve varoluşçu bilgi kapsamında Faustus'un postmodern dönemdeki yorumu incelenecektir.Rönesans döneminde ortaya çıkan bu söylence, Christopher Marlowe'un yorumunda, Faustus'un Tanrı'ya öykünmesinin bir sonucu olarak, trajik bir sonla biterken, Goethe'nin Faust'unda, Aydınlanma Çağı'nda geleneksel din dizgelerinin Tanrı'sına karşı gelmeyi desteklemesi sonucu, Faust'un kurtuluşu ile söylenceye farklı bir bakış açısı gelişir. Rönesans Dönemi'nde her ne kadar sınırları aşma, bilgiye ulaşma cesaretlendirilse de lanet kaçınılmaz oluyor. Bu dönemler arasındaki geçişler ve Avrupa'yı etkisi altına alan felsefi, coğrafik ve politik gelişmeler doğrultusunda, Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarına sahne olan yirminci yüzyılda ise çok farklı bir Faust ortaya çıkar. John Fowles'ın romanının Faust ve Mephistopheles karakterleri Nicholas ve Conchis üzerinden yorumlanır, fakat bu sefer roller birbirine girmiş, kimin arayış içinde olduğu, kimin şeytanı simgelediği belirsizdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the roots of the origin of the legendary Faustus in Christopher Marlowe?s The Tragical History of the Life and Death of Doctor Faustus in the sixteenth century, Johann Wolfgang von Goethe?s Faust in the early nineteenth century and the postmodern English novel John Fowles? The Magus in the twentieth century.In this dissertation, Faustus? striving for power and existentialist knowledge is going to be analyzed in accordance with the Faustus myth?s roots in mythological and biblical sources as well as the social, political, educational and scientific upheavals that lead to an existential crisis. Various documents from the sixteenth century support the idea that a necromancer calling himself Faust really lived in the early sixteenth century. Faustus has been recreated in every genre over and over for many centuries, thus, striving for power, knowledge, and money is not only a modern concern but has also been the concern of every century since the beginning of mankind. Starting with Christopher Marlowe?s Dr. Faustus in the sixteenth century there arose a popular literary interest in the story of Faustus in drama. Moreover, this myth has also created Faustian man in the novels of different ages. The Faustus Myth is a cycle in which it starts and ends tragically in Marlowe?s Renaissance The Tragical History of the Life and Death of Doctor Faustus, ends in salvation in Goethe?s Romantic Faust, and ends in an ambiguity bordering on meaninglessness in Fowles? The Magus.