Gagavuzca ve Türkiye Türkçesinde isim ve fiil çekimi karşılaştırması
The comparison of noun and conjugation suffix between the Turkish language og Gagauz and Turkey
  1. Tez No: 262449
  2. Yazar: ALİONA NEDEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türkçe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu tez, ?Gagavuzca ve Türkiye Türkçesinde İsim ve Fiil Çekimi Karşılaştırması? üzerine yapılmış bir çalışmadır. Tezde isim ve fiil çekim ekleri konusu, bütün yönleriyle verilmiş ve Türkiye Türkçesi ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.Konunun ayrıntılarıyla incelenmesi için, Gagavuz Edebiyatının ünlü yazarlarının, değişik edebî türlerde belli başlı eserleri seçilmiş ve bu eserlerde yer alan isim ve fiil çekim ekli cümleler taranmıştır. Çekim eklerinin ses ve şekil yapıları, cümlede kullanılışları ve işlevleri incelenmiş; bunların Türkiye Türkçesi ile ortaklıkları ve farklılıkları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is based on the comparison of noun and conjugation suffix between the Turkish language of Gagauz and Turkey. The subject of noun and verb inflection suffix has been analyzed in every aspect and evaluated in comparison with Turkey Turkish.To examine the issue in details, the different kind of literary work of art of many famous Gagauz Author had been chosen and in that it had been combed out noun and verb suffix phrases. It had been analyzed upon the tone and form texture, usage and function in the sentence and illustrated the similarities and differences to Turkish language of Turkey.