Azerbaycan Türkçesini, Türkmen Türkçesini ve Gagavuz Türkçesini konuşanlara Türkiye Türkçesinin öğretilmesi
  1. Tez No: 92982
  2. Yazar: REŞİDE GÜRSES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET CEMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 523
Özet
Bu çalışmamız, Türkiye Türkçesi, Azerbaycan, Türkmen, Gagavuz Türkçesinden oluşan Oğuz grubu içinde Türkiye Türkçesinin öğretimi hakkındadır. Çalışmamıza konu lehçeler, fonetik ve kelime hazinesi açısından birbiriyle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmada, bu lehçeler arasında bazı farklar olduğu görülmektedir. Bu farklar, Türkiye Türkçesinin öğretiminde olumsuz aktarıma sebep olmaktadır. Bu yüzden öğretimde, bu farkların bilinmesi ve dikkate alınması gerekmektedir. Çünkü öğretim ile, özellikle de Türkiye Türkçesinin öğretimi ile ilgili bazı araştırmalar, bu farkların öğretime engel teşkil ettiğini göstermektedir. Bu yüzden, sağlıklı bir öğretim için bu lehçeler Türkiye Türkçesi ile ses değişmeleri açısından karşılaştırıldı. Daha sonra da yeni bir strateji geliştirilmeye çalışıldı. Bu tez; dil, öğretim, dil öğretimi kavramları ve Türkçe hakkında bilgiler de içermektedir. Bu çalışma, Oğuz grubuna Türkiye Türkçesinin Öğretiminde öğretimin dil becerilerine dayandırılması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu noktada da, bazı öğretim materyallerine ihtiyaç olduğu ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is about teaching Turkey Turkish at the western Turkish which come into being Turkey, Azerbaijani, Turkmen and Gagauz Turkish. These dialects had been compared one another at the subject of the phonetic, morfologic, sintactic and vocabulary. İt had been shown some difference among these dialects at that comparation. All of them cause of the wrong transfer at the teaching Turkey Turkish. Therefore, it has need to know and take into cosidaration these different at the teaching. Because some searchs about teaching language, paticulerly teaching Turkish dialects has shown that these difference blok the teaching language. Therefore, these dialects was compared with the Turkey Turkish for the performing a healty language teaching. After that Turkey Turkic is described. Then a new strategies is tried to improve. This thesis has also contained informatin about concept of language, teaching, learning, language teaching and Turkish. This study has been emphasided the need to be based on the language skill, the teaching. Practical, to improve writing and speaking skill is very importent for theses dialects. At that point, the thesis also put forward that it need some teaching materyal.