Yoksulların yaşam stratejileri: Küçük Mustafa Paşa ve Balat örnekleri
Life strategies of the indigent: The districts of Küçük Mustafa Paşa and Balat as cases in point
- Tez No: 262448
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN ŞATIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmada İstanbul'da tarihi kent merkezi içinde yer alan Küçük Mustafa Paşa ve Balat semtlerinde yaşayan yoksulların yaşamlarını devam ettirmek için geliştirdikleri stratejiler incelenmiştir. Yoksul bireylerin ve ailelerin geliştirdiği stratejiler, (1) Memleketle ilişkilerde kullanılan stratejiler, (2) Siyasal ve sosyal kurumlarla ilişkilerde kullanılan stratejiler, (3) İlişki ağları üzerinden geliştirdikleri stratejiler, (4) Çalışma ve gelir elde etme stratejileri, (5) Tasarruf ve para biriktirme stratejileri, (6) Sosyal dışlanmaya karşı geliştirilen stratejiler, (7) Kişisel, kültürel ve sosyal aktivitelerin gerçekleştirilmesine ilişkin stratejiler olmak üzere 7 başlık altında ele alınmıştır.Bu stratejileri ortaya çıkarmak için nitel araştırma yöntemi ve derinlemesine mülakat tekniği kullanılmış ve bu çerçevede 56 kişi ile yüz yüze görüşme yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde yoksulluk kavramına ilişkin tanımlar ve kuramsal tartışmalar ele alınmıştır. İkinci bölümde, tarihi kent merkezinin yoksullaşma süreci değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise saha çalışmasında elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Sonuç bölümünde araştırma kapsamında ulaşılan sonuçlar değerlendirilerek, bölgede çalışma yapan yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve diğer politika uygulayıcılarının çalışmalarına katkı sağlayabilecek ipuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the aim of bringing to light the life-sustaining strategies developed by the impoverished residents of the districts of Küçük Mustafa Paşa and Balat, which are situated in the center of the historical city of Istanbul, and of analyzing the inherent possibilities of the existing social structure, suggestions are here presented to further the efforts of organizations that are actively pursuing the fight against poverty.The present study deals with the strategies developed by indigent persons and families, as follows: (1) strategies relied on in relation to their country; (2) strategies utilized in relations with political and social institutions; (3) strategies developed for relational networks; (4) strategies for obtaining work and income; (5) strategies for thrift and savings; (6) strategies to ward off social exclusion; and (7) strategies related to their participation in personal, cultural, and social activities.A qualitative research method and in-depth interviewing techniques were utilized so as to expose these strategies. Part One of the study deals with the conceptual definitions and theoretical discussions concerning the idea of poverty. Part Two focusses on the process of impoverization in the center of the historical city. Part Three presents the findings of a field survey. The Conclusion furnishes constructive implications based on a review of the results obtained in the course of the regional study undertaken by the local administration, with an evaluation of the results obtained in the context of the research by nongovernmental organizations and others involved in political implementation.