Kentsel ortamda bir getto: Fatih Kadınlar Pazarı örneği
A ghetto in the urban environment : Fatih Women's Bazaar
  1. Tez No: 262466
  2. Yazar: SUVAT PARİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT TUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Göç, kentlerin mekansal, toplumsal ve normatif düzeninde örseleyici etkiler yaratan çok bileşenli bir olgudur. Özellikle kırsal yaşam alanlarından kentlere yönelen iç göç hareketleri aşındırmanın ötesinde etkiler bırakan bir boyuta sahiptir. Birey ya da grupların göç öncesi biçimlenmiş donanımları kentin yoğun, heterojen ve rekabetçi koşulları karşısında konut ve iş alanlarında farklı örgütlenme biçimlerine yol açmaktadır.Bu çalışma 1950'lerde kırsaldan başlayan ve İstanbul'da neticelenen göçler sonucu oluşmuş bir Pazar'ı konu edinmektedir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen göçmen aktörlerin pazarcılık sektöründe başlayan yoğunlaşmaları, bugün İstanbul'un tarih ve merkezi kent alanında yer edinmiş, esnafı, tüketici kitlesi, arz edilen ürün türü, mekansal ve sosyal örüntüsü itibariyle homojenliği baskın sosyo-ekonomik bir alan özelliğine sahip Fatih Kadınlar Pazarı'nı şekillendirmiştir.Bu çalışma hemşehrilik ilişkileri, tüketim kalıpları, kültürel ve dinsel yaşam çizgileri bakımından benzerlikler gösteren bir kitleye iş ve yaşam olanağı sunan Fatih Kadınlar Pazarı'nın oluşumunu, gelişimini ve mevcut yapısını sosyolojik bir perspektiften anket, mülakat, materyal analizi ve arşiv taraması teknikleriyle açıklamaya çalışan bir çerçeveye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Migration is a multicomponent event that cause destructive effects in spatial, social and normative order of cities. In particular, internal migration movements from rural areas to cities have a dimension affecting urban life profoundly. Opposite to the heavy, intensive, heterogeneous and competitive urban conditions, the equipments of individuals or groups which had been formed before migration conduce to different organisational styles in the domicile and the working areas.This study examines a Bazaar which derived from migrations occurring in the 50s from rural areas to Istanbul. The migrant actors coming from the Eastern and Southeastern Anatolia Regions have concentrated in marketing sector. In consequence of this concentration, the Women?s Bazaar in Fatih district has shaped up in the historical and central urban space of Istanbul today. This place is a homogenous socio-economic area in respect of its tradesman, its consumers, its kind of products, and its spatial and social pattern.This study aims to explain, from a sociological perspective, the constitution, the development and the existent structure of the Fatih Women?s Bazaar which presents the possibility of working and life to a group having similarities in itself in terms of citizenship relations, consumption forms, cultural and religious life style. For that purpose, some research techniques has been used such as questionnaire, interview, material analysis and review of the literature.