Sosyal sapkınlığın medyadaki temsilinin çizgi filmler üzerinden incelenmesi
Analyzing how social deviance is represented on media, on the example of cartoons
  1. Tez No: 262478
  2. Yazar: BAHAR MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, negatif tepki doğuran norm ihlali anlamına gelen sosyal sapkınlığın medyadaki temsilinin çizgi filmler üzerinden incelenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle, öncelikle sosyal sapkınlık kavramı ve bu kavram ile ilgili teorilerden bahsedilmiştir. Daha sonra ise, sosyal sapkınlığın denetlenmesi amacını taşıyan sosyal kontrol kavramı, sosyal kontrolün türleri ve mekanizmaları açıklanmıştır. Çalışmada ayrıca, kitle medyasının bir sosyal kontrol aktörü olarak nasıl işlev gördüğü ve bu konudaki literatür aktarılmış, daha sonra da alan çalışmasına geçilmiştir. Alan çalışması, Arı Filmi isimli çizgi filmi izleyen çocuklarla gerçekleştirilen odak grubu çalışmasını kapsamaktadır. Odak grubu çalışmasından elde edilen bulgular ise, sapkınlık teorileri ve sosyal kontrol türleri ile ilişkilendirilmiş ve medyanın, sosyal sapkınlığı kaçınılması gereken bir davranış olarak göstererek, bireylerin sosyalleşmesinde, toplum normlarını içselleştirmesinde etkili olduğu sonucuna varılmış; bu sebeple de kitle medyasının bir sosyal kontrol aktörü olarak işlev gördüğü görüşü desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the representation of social deviance, the norm violation which causes negative reaction, on media on the example of cartoons. First, the concept of deviance, and the theories that are related to the concept is defined. After that, the concept, the mechanisms, and the types of social control, whose primary purpose is to control deviance, is explained. Upon that, the literature on how mass media functions as an agent of social control is discussed. Next, the field study which consists of a focus group study with children who has watched the animated movie Bee Movie, is explained. The data which has been obtained from the focus group study are discussed considering the social deviance theories and the types of social control. As a result, it is supported that mass media functions as an agent of social control, and it is an effective tool to socialize individuals, make them avoid deviance and internalize the norms of the society.