Yerel yönetimlerde halkla ilişkiler üzerine karşılaştırmalı bir çalışma: Çatalca ve Nanterre belediyeleri
A comparative study about public relations on local administrations: Çatalca and Nanterre
- Tez No: 262477
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yerel yönetimler, demokratik ülkelerde halkın yönetime katılması için en uygun yönetim birimlerinin başında gelir. Dolayısıyla yerel yönetimler için, halkla doğru ve düzenli bir iletişim içinde olmak önem taşımaktadır. Bu yüzden yerel yönetimlerde halkla ilişkilerin önemli bir rolü bulunmaktadır.Bu karşılaştırmalı araştırmada İstanbul'un Çatalca Belediyesi ve Fransa'nın Nanterre Belediyesi, kuramsal yaklaşımlar çerçevesinde, belediyelerin halkla ilişkilere bakışları ve halkla ilişkiler uygulamaları açısından karşılaştırılmıştır.Çalışmada ayrıca, benzer özelliklere sahip iki belediyenin konuya yaklaşımlarındaki farklılıklar ve uygulamada karşılaşılan sorunlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Local administrations are one of the most convenient administration units for the political participation of the people in democratic countries. Because of that, to be in a true and consistent communication with people is very important for them. Therefore, public relations have a huge role in local administrations.In this comparative research, Municipality of Çatalca from Turkey and Municipality of Nanterre from France are compared in the theoretical approaches framework, in terms of their points of view to public relations and its applications.In this study, the problems which are seen in practice and the differences between two municipalities which have several characteristics in common are exposed as well.