Youth in the 1980s in Turkey : Children of crisis
1980'ler Türkiye'sinde gençlik: Kriz çocukları
- Tez No: 262491
- Danışmanlar: DR. ADNAN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türkiye gençler için, çoğunlukla gençliğin varlığını şekillendiren baskın söylemlerle klişelendirildiği, izole edildiği, geçersiz sayıldığı, marjinalize edildiği ve baskı altında tutulduğu bir toplumsal mücadeleler arenasıdır. Bu durum, çok sık gerçekleştiği için Türkiye ile özdeşleşen kriz ortamının hızla değişen koşulları ile ilgili olabilir. Bu tez, aracılık edilen krizin yansımaları olan toplumsal örüntüleri ve bu örüntülerin 1980'lerde gençliğin kimlik oluşturma süreçlerindeki rollerini anlamaya bir katkı sağlama girişimidir. Bu çalışma Türkiye'de 1980 sonrası kuşağa odaklanmaktadır ve özellikle 1980 ve 1990 arası Türkiye'de gençliğin kuruluşunu ve temsillerini analiz etmektedir. Hem 1980 sonrası kuşağının oluşumunu anlamak hem de bu kuşağın temsil edildiği kamusal söylemi kavrayabilmek için kimlik politikalarına odaklanarak 1980'lerin siyasetini ve kültürünü resmetmek amacıyla kurumsal etnografi kullanılmaktadır
Özet (Çeviri)
Turkey is an arena of social struggles for young people who have often been repressed, marginalized, invalidated, isolated and stereotyped by the dominant discourses that shape the existence of youth. This could be related to the rapidly changing circumstances that anticipate the milieu of frequent crises Turkey has been associated with. This thesis is an attempt to contribute to an understanding of the social patterns that are reflections of the mediated crisis and their role in identity formation processes of youth in the 1980s. It focuses on the post-1980 generation in Turkey. The study analyzes constructions and representations of youth in Turkey, particularly between 1980 and 1990. Institutional ethnography was used in order to understand the emergence of the post-1980 generation, as well as to draw a picture of politics and culture in the 1980s, focusing on identity politics to comprehend the public discourse in which this generation was represented.