Subject, body, and technology in the discourse of cyberculture: The case of Wired magazine
Siberkültür söyleminde özne, beden ve teknoloji: Wired dergisi örneği
  1. Tez No: 262489
  2. Yazar: OĞUZ ÖZGÜR KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEYDA YEĞENOĞLU-MUTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalıma siberkültür söyleminde beden ve teknoloji temsilleri üzerinden özne üretimini Wired dergisi örneği üzerinden incelemektedir. Bulgular bu söylemde üretilen öznenin liberal hümanist özneye benzer şekilde, normatif olarak beyaz ve erkek olarak temsil edildiğini, otonom, özgür irade sahibi, ve pazar ilişkileri ile söylemsel süreçlere öncül olarak kavramlaştırıldığını göstermektedir. Öznenin bu tanıma uygun olarak üretimi bir dizi dışlama üzerinden yapılmakta, gittikçe insansı özellikler kazanmaları nedeniyle bu söylemde ?insan? kategorisi ve otonom öznenin sınırları için bir tehdit oluşturmaya başlayan sibernetik makinaların da bu dışlanmaya dahil edildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide an account of the production of subject through the representations of body and technology in the discourse of cyberculture through the analysis of Wired magazine. The findings indicate that the subject produced in this discourse is normatively white and male, and is produced along the ways of liberal humanism as it is conceptualized as autonomous, having free will and preceding the discursive operations and market relations. The production of this subject requires a series of exclusions and abjections including the smart machines which are becoming increasingly humanoid and thus forming a threat to the category of ?human? and to the boundaries of the autonomous subject.