Alternatif bir turizm çeşidi olarak kırsal turizm: Çanakkale bölgesi Ayvacık yöresi uygulaması
Rural tourism as an alternative: Çanakkale region Ayvacik district application
  1. Tez No: 262495
  2. Yazar: TUBA DİLA YALLAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERAH ÖZKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı; Çanakkale İli Ayvacık Yöresi Yeşilyurt ve Adatepe Köyleri'nde yaşayanların görüşleri çerçevesince yörenin kırsal turizm potansiyelini belirlemektir.Yöre; turizm için gerek konum olarak gerekse kültürel, tarihi ve doğal kaynaklar açısından önemli bir potansiyele sahip olup, halkın kırsal turizme bakış açılarını belirlemek amacıyla 2009 yılı Haziran ve Temmuz aylarında Çanakkale ili Ayvacık Yöresi, Yeşilyurt ve Adatepe Köyleri'nde yaşayan yöre halkına anket çalışması uygulanmıştır.Anket sonuçları; bilgisayar ortamında, SPSS 15.0 istatistiksel programında analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan yöre halkının tanımlayıcı ve yörenin kırsal turizm potansiyeline ilişkin görüşlerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde tanımlayıcı istatistiklerinden, yöre halkının yörenin kırsal turizm potansiyeline ilişkin görüşleri ile tanımlayıcı özellikleri arasında ilişkilerin belirlenmesi ile ölçeklerin alt boyutları arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde de T Testi, Anova testlerinden faydalanılmıştır.Araştırma sonucunda; Çanakkale İli Ayvacık Yöresi'nin kırsal turizm açısından oldukça elverişli bir yer olduğu, yöre halkının kırsal turizm potansiyeline ilişkin olumlu değerlendirmelerinin olduğu, ancak bu potansiyelden yeterli düzeyde faydalanılamadığı sonucuna varılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Ayvacık Yöresi'nde kırsal turizm faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için yöre halkının bilgilendirilerek, bu konuda eğitilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to establish the rural tourism potential of Yeşilyurt and Adatepe Villages in Ayvacık District of the province of Çanakkale, within the framework of the views of the local residents.The area has significant potential in terms of both location; and cultural, historical and natural resources. To this end, in order to determine the perspective of the people in the area towards tourism, a survey was conducted on the local people living in Yeşilyurt and Adatepe Villages in Ayvacık District of the province of Çanakkale, in the months of June and July in 2009.The survey results were analyzed in the computer medium using the SPSS 15.0 statistical application. Frequency and percentage descriptive statistics were utilized in determining the local people?s descriptive characteristics and views on the area?s rural tourism potential; and T Test and ANOVA were utilized in identifying the correlations between the local people?s views on the area?s rural tourism potential and their descriptive characteristics, and the correlations between the sub dimensions of the Scales.As a result of the study, it was concluded that Ayvacık Area of the province of Çanakkale was considerably convenient in terms of rural tourism, that the local people had positive evaluations regarding its rural tourism potential, however this potential was not being utilized to an adequate level. According to the findings obtained, it is thought that in order to realize rural tourism activities in Ayvacık Area, local people should be informed and educated in this respect.