Kurum değeri yaratma ve geliştirmede itibar yönetiminin önemi
The importance of reputation management in creating and developing corporate value
  1. Tez No: 262494
  2. Yazar: NAHİT ERDEM KÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN GÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Günümüzdeki kurumların üzerinde önemle durması gereken en değerli varlıklarından birisini temsil eden ve o kurumun, tüm iletişim çalışmalarının koordinasyonu sonucunda oluşan kurum imajı, kurum kültürü, çalışanlarının kişisel imajları, kurumun gerçekleştirdiği tüm iletişim faaliyetleri, ürün veya hizmetlerinin marka imajları ile ilişkilendirilen itibar kavramı, soyut bir olgu olarak ele alınılsa bile, o kurumun yönetim kademesi tarafından etkin bir şekilde yönetilebilecek ve ölçülebilecek ve kurum değerine etki eden bir kavramdır. Kurumsal anlamda rekabette farklılaşmak isteyen kurumlar, kurumsal değerlerine ve bu değerlere odaklanarak yürüttükleri iletişim faaliyetlerine önem vermektedirler. Kurumsal anlamda değer yönetimi çabaları, kurumların en değerli varlıklarından birisi olan kurumsal itibar süreçlerinin yönetilme çalışmalarını kapsayacaktır.Bu kapsamda tezin amacı, iletişim teknolojilerinin desteklediği, küreselleşme süreci ile yoğun rekabetin yaşandığı pazar ortamlarında faaliyetlerini sürdürmeye çalışan kurumların, rekabette başarılı olabilmek ve uzun vadede rakiplerinden farklılaşmalarını sağlayabilmek adına kurumsal değer yaratma ve geliştirme sürecinin en önemli unsuru olan itibar yönetiminin önemini belirtmek ve bu süreç içinde gerçekleştirilen faaliyetlerin kurumsal değer yaratmada sahip olduğu rolü tespit edebilmektir. Bu bağlamda tezin birinci ve ikinci bölümlerinde, tezin bu amacını destekleyecek konunun bilimsel tabanı literatürden yapılan alıntılar ile oluşturulmuştur. Yapılan literatür taraması ile birlikte değer, değerin bileşenleri, itibar, itibarın bileşenleri, değer bileşen indeksleri, itibar bileşen indeksleri irdelenmiş ve akademik alıntılar ile konunun tezin kavramsal çerçevesi oluşturulmuştur. Tezin üçüncü kısmında ise tez amacını tespit etmeye yönelik araştırma süreci gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda kurumsal itibar ile kurumsal değer kavramları arasındaki ilişki ve etkileşim tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today, although the most important things that the corporations should emphasize on with all of the combined efforts of the corporations and their staff; like the corporation image, corporation culture, personal images of the workers, all of the communicational activities done by the corporation, the concept of reputation linked to the brand images of the products and services of the corporation, are considered as abstract concepts; these concepts that can be efficiently managed and measured by the management staff of the corporation, are the concepts that have a huge influence on the value that the corporation is creating. Corporations which want to differentiate themselves from their opponents in the corporational sense, are giving importance to their corportational values and their communicational efforts which they are making by focusing on to these values. Value management efforts in the corporational sense, will include the management of the corporational reputational processes which are considered to be one of the most important asset of the corporations which are trying to be successful in this competitive environment.In this aspect, the purpose of thesis; is to state the importance of the reputational management, being the most important value creation component in the corporational value creation and development process, for the corporations which are trying to continue their existence in the highly competitive markets backed up by the communication technologies and the globalization process in order to be successful in the competition and being differentiated in the long run compared to their opponents, and to determine the role of activities performed in the reputational management in the corporational value creation process. In this sense, the first and second parts of the thesis are formed with the citations made from the scientific literature about this subject matter. With the literature scanning; value, the components of the value, reputation, the components of the reputation, value componen indexes, reputational component indexes are all examined and the framework of the thesis subject has been formed with the help of these citations. Finally, in the third part of the thesis, the research towards the determination of the purpose of this thesis was completed. In this aspect, the relationship and the interaction between the corporational reputation and the corporational value concepts was tried to be determined.