Türkiye'de sanayileşmenin kentlerdeki sosyal değişime etkisi
  1. Tez No: 26251
  2. Yazar: KIYMET ONAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Sanayileşmenin hızlandırdığı sosyal değişme şehir ve köy hayatını değiştirmekle kalmadı, sosyal kurumlardaki değişmeyi de hızlandırdı. Ailede bundan etkilendi. Geniş aile parçalandı çekirdek aileye bölündü. Eğitimden sosyal ilişkilere kadar tüm saha değişikliğe ayak uydurmaya çalıştık- noloji/kültürün gelişmesi için yeni araçları meydana çıkardı. Bu sayede farklı toplumlar arasındaki ilişkileri kolaylaştırarak kültür alışverişinin boyutlarım değiştirdi. Sanayileşme ile insanlar bir çok problemlerle karşılaştılar. Hızlı ve sağlıksız şehirleşmenin anonim hayatı, ferdi çevre ile ilişkile rinde bunalıma götürdü. Gel en ek sel hayattaki şahsi,gayri resmi, samimi ilişkiler modern toplumda şahsi,resmi,faydacı oldu. Maddi kültürde gelişmeyi ifade eden sanayileşme olgusu her toplumda sosyo-kültürel yapının etkisiyle değişik dönemlerde ve değişik organizasyonlarda ortaya çıkmakta, aynı zamanda getirdiği sosyal problemler de yine o toplumun sosyal ve kültürel yapışma göre farklılaşmaktadır. Bat ılı modern toplumlar daha çok maddi tatminde doygunluğa ulaşan ve dinde tabiat üstü inancı yıkan ferdin bunalımına tanık oldu. Günlük hayatımızda sık sık karşılaştığımız“çağdaş toplumun bunalımı”yabancılaşma, anomi gibi kavramlarla ifade edilen modern ferdin bunalımı, sosyal değişmenin yeni boyutlarını oluşturdu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The social change accelerated by becoming industrialized, has not only changed the city and village life, but has accalerated the change at social associations as well. The wide family has seperated and devided to kernel family. Prom education to social relations all the field has tried to get adapted to the change. The technology has revealed new tools for development of culture. Thus it has eased the relation between different soci eties and has changed the dimensions of culture dealing. Together with becoming industrialized peoble faced many problems. The anonymus life of the rapid and unreliable city constitution has carried the individual to depression in his relations with his milieu the personel,un-off icial, close relations of traditional life have become personel, official, opportunist in the modern society. The becoming industrialized fact which is expressing the development of physical cuture, is arising m every society effected by the socio -cultural structure, in different periods and organisations, at the same time also the social problems which it is bringing, are changing according to the social and cultural life of that society. The western modern societies have witness the depression of the individual reaching satiation mostly in materiality satisfaction and demolishing belief to supernatural in religion.“ The depression of the contemporary society”which we face often m our daily life, the depression of the modern individual which is expressed with concepts like“to become strange”, which is has formed the new dimensions of the social change.