Kentleşme ve toplumsal değişme Yatağan örneği
Urbanization and social transition the case of Yatagan
- Tez No: 214284
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Gelişmiş, gelişmekte olan veya azgelişmiş ülkelerin kentleşme süreçlerinde benzerlikler gözlemlense dahi. Kentleşme, her ülke hatta her kentte kendine özgü koşullar içinde gerçekleşen ekonomik ve toplumsal sonuçları olan bir olaydır. Gelişmekte olan ülkeler sınıfına sokabileceğimiz Türkiye kentleşmesinde nüfus hareketleri sanayileşmenin önünde yer almaktadır. Ülkemiz kentleşmesi, sanayileşme ile birlikte kentleşen ülkelerden, Türkiye'de sanayileşme öncülüğünde kentleşen yerler diğer kentlerden farklı süreçler yaşarlar.Ekonomisinde tarım ve hizmetler sektörünün yoğun olduğu Muğla'da kentleşmede etken olan turizmdir. Yatağan ilçesi bu genellemenin aksine, ilçe merkezi olarak, turizm etkili bir gelişme göstermemiştir. İlçede 1977'de kurulmaya başlanan Termik Santral'in ve diğer işletmelerin neden olduğu kentleşme süreci gözlemlenebilmektedir.Yatağan 1970'lerden itibaren ?hızlı bir kentleşme? sürecine girmiştir. 1975 yılında 4900 olan nüfus 1990 yılında 11.900 1998 yılında 14.200 civarına 2003 yılında ise 18.500 civarına ulaşmıştır. Bunun itici gücü ilçede kurulmaya başlayan sanayi tesisleridir.
Özet (Çeviri)
Although some similarities can be observed in the urbanization process of developed, developing and underdeveloped countries; urbanization is an event which happens in the specific conditions in every country even in every urban and which has economic and social consequences. As a developing state, in Turkey?s urbanization process, population movements are occurring in front of industrialization. In this situation we can say that Turkey has lived urbanization in a different character that the other world states which lived urbanization and industrialization at the same time. Also it can be seen that in Turkey, the cities which lived industrialization lead urbanization has become differentiated from other cities.In Muğla, where agricultural and service sectors are intense in economy, tourism has a leading character in urbanization process. Contrary to this generalization, in Yatağan town, tourism has not developed. But in other way it can be seen that the thermal power plant, established in 1977 in the town, has caused to an urbanization process.Yatağan, has lived an ?rapid urbanization process? since 1970?s. In 1975 which the population is around 4.900, has increased to 11.900 in 1990, 14.200 in 1998 and 18.500 in 2003. That impulse can be seen behind the establishment of industrial foundations in the town.