Işığın fotografta estetik araç olarak kullanımı
  1. Tez No: 26252
  2. Yazar: YUSUF MURAT ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. AHMET ÖNER GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Işık algıladığımız çevreyi görünür kılan bir araçtır. O halde, görünen gerçekliğin en yakın illüzyonu olan fotoğraf için de vazgeçiliniz bir kaynaktır. Fotoğrafın ışığa bağımlılığı sadece nesnelerin görünür kılınması ile bitmez. Işığın niteliği ve niceliği fotoğrafın niteliğini ve niceliğini büyük ölçüde belirler. Dolayısıyla, ışığın fiziksel yapısını ve fotografik malzeme ile ilişkilerini öncelikle bilmemiz gereklidir. Fotoğrafın estetik yapısı içinde ışığın, nesneleri görünür kılma özelliğinden başka, dört önemli fonksiyonu vardır. Işık, aydınlatma yoğunluğu ile fotoğraftaki siyah/beyaz ton değerlerini belirler. Işık, geliş açısı ile kütle ve derinliği sembolize eder. Değişik aydınlatma biçimleri ile, fotoğrafın atmosferini belirler. Ve ışık, varlığı ile başka imgeleri sembolize eder. Işık bu fonksiyonlarını, yapısal özellikleri, ışık tipleri ve aydınlatma nitelikleri sayesinde gerçekleştirir. Işığın varlığı, gölgenin varlığı ile, gölgenin varlığı da ışığın varlığı ile kendini tanımlar. Işık ve gölge, bir bütünü oluşturan iki önemli form olarak negatif - pozitif gibi davranırlar. Gölge, ışığın varlığı ile görsel bir derinlik hissi sağladığı gibi, karanlığı ile düşsel bir derinlik etkisi de yaratır. Gölge, grafik etkiler de yaratır. Grafik yapısı ile nesnesini belirtir, yeni bakış açıları yaratır ve bağımsız bir biçim olarak kendini ortaya koyar. Gölge ayrıca; karanlığı, ölümü, düşmanlığı, derinliği, gizemi ve tehlikeyi sembolize eder. Ayrıca, bir fotoğraf tekniği olan fotogram nesnelerin gölgesi ile elde edilir ve bu yönü ile gölgeye farklı bir boyut kazandırır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Light is a tool that makes the environment we percept, visible so, it is a fundamental source for the photograph; the closest illusion of the visible reality. The dependence of the photograph to light isn't completed, by only making the objects visible. The quantity and quality of the light affects the quanttfy and the guality of the photograph. So, the physical structure, and its relation with the photographic materials should be known. There are 4 important functions of the light is the essential structure of the photograph, other than the sepcial feature of making the objects visible. Light determines the black - white tone values by its illumination density. Light by its coming angle symbolize the mass and depth. By ydifferent illuminatijon forms, it determines the photograph's atmosphere and light, by its existence, symbolizes differed images. Light certifies these functions by its structural features, light types and iilumation qualities. The existence of light determines itself by the existence of shadow, and vice versa. Light and shadow as two important forms making a whole, behave like negative - positive, shadow, by the existence of light gives a visual depth sensation and by its darkness creates an imaginary depth sensation. Shadow creates also graphical effects. By its graphic structure, determines its object, creates new view points and as an independent shape puts itself forward. Shadow: also symbolizes darkness death, hostility, depth, mystery and danger. Also, photogram; objects and by this feature, gives the shadow a different dimension.