A comparative architectural investigation of the Middle Byzantine courtyard complexes in Açıksaray - Cappadocia: Questions of monastic and secular settlement
Açıksaray - Kapadokya?da Orta Bizans Dönemine ait açık avlulu kompleksler üzerine karşılaştırmalı bir mimari araştırma: Manastır yaşamı ve seküler yerleşimlerin sorgulanması
  1. Tez No: 262521
  2. Yazar: FATMA GÜL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 365
Özet
Bu tez orta Bizans dönemine (10.-11.yy.) ait bir tipoloji olan ve Kapadokya bölgesinde bulunan kayaya oyma Açık Avlulu Kompleksleri, Açıksaray Grubu odaklı olarak incelemektedir. Genellikle bir tarafı açık bir avlunun çevresinde kurgulanan bu kompleksler bir grup halinde ya da tek başına bulunmaktadır. Dikkat çekici olan bu komplekslerin kale veya askeri yollara yakın stratejik konumlarda yoğunlaşmasıdır. Açık Avlulu Kompleksler büyük ve gösterişli salonları ile yerine göre mutfak, ahır ve çok amaçlı diğer mekanlardan oluşur. Bu komplekslerin çoğunluğunun kendine ait yine kayaya oyma kiliseleri vardır. Yüksek ve işlemeli cepheler Açık Avlulu Kompleksleri süslerken onların uzaktan fark edilmesini sağlar. Özenli tasarımlarıyla günümüze ulaşmış çok sayıdaki örnek ve bunların işaret ettikleri komünal yaşam dolayısıyla, Kapadokya'ya özgü bu kompleksler hem manastır sistemi hem de seküler yerleşim üzerine çalışan araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Bu nedenle, bu tez dönemin dini ve seküler toplulukları ile bunların üretimi olan manastır yapıları ve çeşitli konut tiplerini yeniden sorgulamaktadır. Diğer yandan kendine özgü volkanik doğal çevre ve kayaya oyma mimari bugüne kadar bölgede bilinen bütün Açık Avlulu Kompleksleri kapsayan karşılaştırmalı bir mimari çalışmayı gerektirmiştir. Bağlamsal çalışmalar ve mimari analizlerden çıkan sonuçlar doğrultusunda bu tez, Açık Avlulu Komplekslerin Bizans'ın bu sınır bölgesinde yaşayan ve askeri özellikler taşıyan soylu ailelerin evleri olduğu önerisini getirir. Özellikle Açıksaray Grubu kiliselerinin azlığına karşın özenli ahırlarının çokluğuyla belli bir öneme sahip seküler bir Ortaçağ topluluğunun izlerini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates a middle Byzantine (10th-11th c.) typology, the rock-cut Courtyard Complexes, spread throughout Cappadocia in central Turkey, with a special focus on the Açıksaray Group. Usually organized around three sided courtyards, these complexes stand either within an ensemble or in isolation. Nevertheless, the concentration of complexes is remarkable on strategic points near fortresses or military roads. Courtyard Complexes have large receptional suites as well as utilitarian spaces such as kitchens, stables and apparently multi-functional rooms all carved around a courtyard. The majority of the complexes have their own churches also carved in the rock mass. High decorated façades adorn the Courtyard Complexes and make them visible from a considerable distance. Because of the distinctive elaborate design, and the large number of still standing examples, as well as the communal life style that they indicate, these Cappadocian complexes have attracted scholarly attention in both monastic and secular Byzantine studies. Consequently, it was necessary for the dissertation to reconsider both religious and secular communities and their physical expressions in the form of monasteries and various dwelling types of the era. On the other hand, the idiosyncratic volcanic landscape and carved architecture required an extensive comparative architectural investigation of all Courtyard Complexes known so far in Cappadocia. Based on the results coming out from the contextual studies and architectural analysis this dissertation proposes aristocratic families with a military function on this border land of Byzantine as the initial inhabitants of the Courtyard Complexes. The Açıksaray Group in particular, with the paucity of its churches contrasting its elaborate stables, bears the traces of a secular medieval community of some importance.