State aids policy in the EU: with specific reference to the banking sector in the post 2008 crisis
AB?de devlet yardımları politikası: 2008 krizi sonrası bankacılık sektörü bağlamında
  1. Tez No: 262520
  2. Yazar: MELİKE DEMİRKAYA ÖZMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE AŞÇIOĞLU ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Economics, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez, özellikle 2008 krizi sonrası bankacılık sektöründeki uygulamaları göz önünde bulundurarak AB devlet yardımları politikasını analiz etmektedir. Tezin esas amacı, AB'nin son derece katı olan devlet yardımları politikasını kriz sürecinde ne şekilde yönlendirdiği ve bu süreçte devlet yardımları politikası geleneğinden herhangi bir sapma gösterip göstermediği sorularının incelenmesidir. Bu amaçla, çalışma öncelikle devlet yardımlarının üst başlığı olan rekabet politikasını, devlet yardımları tanımını ve unsurlarını ve uluslararası yaklaşımları değerlendirmektedir. Sonrasında, AB devlet yardımları geleneği, tarihi ve kaynakları göz önünde bulundurularak anlatılmıştır. Bu ön bilgiler ışığında, Birliğin 2008 finansal krizi sonrasında bankacılık sektörüne ilişkin olarak aldığı aksiyonlar değerlendirilmeye çalışılmıştır. Aday ülke olarak Türkiye'deki devlet yardımları uygulamaları, kriz süreçlerindeki tutumlar ve son dönemde devlet yardımları konusunda yasama işlemlerine ilişkin çabalar, Türkiye'deki devlet yardımları konusunun çalışmayla ikincil bir başlık olarak ilişkilendirilmesini değerli kılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the state aids policy in EU especially by taking the post-2008 crisis implementations in the banking sector into consideration. Main goal of the thesis is to examine the questions about how the EU directs the considerably strict state aids policy in the crisis term and whether or not there has been a turn in state aids policy tradition during the crisis period. For this purpose, the study evaluates at first the competition policy as the umbrella title of state aids, state aids definition and components and international rapprochements. Then, the tradition of state aids policy in EU is explained by taking the history and sources of this policy into consideration. Under the light of this advance information, actions of the Union during the post-2008 financial crisis related with the banking sector are tried to be evaluated. State aids implementations in general, attitudes in crisis periods and recent efforts in legislation processes about state aids in Turkey as a candidate country make it worth to link the subject of state aids in Turkey with the study as a subordinate title.