Second language acquisition of the English article system by Turkish learners: The role of semantic notions
İngilizceyi ikinci dil olarak edinen Türk öğrencilerin İngilizce'deki tanımlıkları edinim sürecinde semantik kavramların rolü
  1. Tez No: 262522
  2. Yazar: ZEYNEP ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ZEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez dil edinimi sürecinde Evrensel Dilbilgisine ait bazı semantik nosyonların rolünü bulmak için İngilizce'yi ikinci dil olarak edinen Türk öğrencilerin İngilizce'deki tanımlıkları edinim sürecini incelemektedir. Daha spesifik olarak, amaç İngilizce'yi ikinci dil olarak edinen Türk öğrencilerin Evrensel Dilbilgisinin iki semantik nosyonu; belirlilik ve özgüllük arasında dalgalanma yaşayıp yaşamayacağını ve bu dalgalanmanın edinim sürecine etkisinin ne olacağını görmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the second language acquisition of the English article system by Turkish learners in order to find out the role of certain semantic universals of the Universal Grammar during the acquisition process. More specifically, the purpose is to see whether or not L1 Turkish learners of English fluctuate between two semantic notions namely; specificity and definiteness, and the effect of this fluctuation on acquisition.