Travel, civilization and the east: Ottoman travellers' perception of ?the east? in the late Ottoman Rmpire
Seyahat, medeniyet ve Doğu: Son dönem Osmanlı İmparatorluğu?nda Osmanlı seyyahlarının ?Doğu? algısı
  1. Tez No: 262536
  2. Yazar: MUSTAFA SERDAR PALABIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NURİ YURDUSEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 489
Özet
Bu tezin amacı Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Osmanlı seyyahlarının Doğu algısını analiz etmektir. Bu çerçevede bu tez Osmanlı entelektüellerinin medeniyet kavramı merkezinde yaptıkları tartışmalar ile Osmanlı seyyahlarının Avrupa dışı bölge ve halkları nasıl algıladıkları arasında bir ilişki kurmaktadır. Osmanlı entelektüelleri Batı medeniyetinin maddi elemanları ile kendi moralitelerini birleştiren bir sentez yaratmaya çalışmışlardır ve bu sentez onların Batılı algılardan daha farklı bir Doğu algısı geliştirmelerini sağlamıştır. Batı'nın Doğu algısı tek tip, değişmeyen ve statik bir Doğu öngörürken, Osmanlı seyyahlarının algıları zamansal ve mekansal bağlam ile seyyahların siyasi eğilimlerine göre farklılaşmıştır. Böylece bu tez Osmanlıların medeniyet ve Doğu algıları arasında bir bağ kurarak literatürdeki boşluğu gidermeyi amaçlayarak, Osmanlıların Doğu algısını Oryantalist/kolonyalist olarak nitelendiren mevcut literatürün sınırlarını sorgulayarak, Osmanlı kimliği ve Osmanlıların dünyayı algılamaları bakımından seyahatnamelerin önemine dikkat çekerek ve son olarak Osmanlıların medeniyet ve Doğu algılarının Türkiye'de bugün de mevcut olan ?kimlik sorunsalı?nın tarihsel kökenlerinin anlaşılmasına yardımcı olduğunu vurgulayarak literatüre katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the Ottoman travellers? perception of ?the East? in the late Ottoman Empire. In doing that, it links the Ottoman intellectual debates on the concept of civilization to their perceptions on the non-European lands and peoples. It mainly argues that the Ottoman intellectuals? attempt to create a synthesis between the material elements of Western civilization and their own morality resulted in a perception of the East different from the Western perceptions. While the Western perceptions envisage a monolithic, unchanging and static East, the Ottoman perceptions vary in accordance with the temporal and spatial setting as well as with the intellectual inclinations of the travellers. Hence, this thesis contributes to the literature by fulfilling the gap about the Ottoman perceptions of the concepts of civilization and the East, by questioning the limits of existing literature on the Ottoman perception of the East which defines it as Orientalist/colonialist, by attracting attention to the use of Ottoman travel literature in understanding the Ottoman identity and their perception of the world, and, finally, by underlining the importance of the Ottoman perceptions of civilization and the East in understanding the historical roots of the ?identity question? in Turkey.