Qualitative and philosophical enquiry of aikido participants from different levels, conceptualization of aikido as different from other sports: mind and body perspectives
Farklı seviyelerden aikido katılımcılarının, aikidoyu diğer sporlardan farklı olarak kavramsallaştırması üzerine nitel ve felsefi bir araştırma:Akıl ve beden bakış açılarından
  1. Tez No: 262535
  2. Yazar: BARIŞ ŞENTUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KİRAZ, PROF. DR. FEZA KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Spor, Philosophy, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci ana bölümde üç ayrı dojo'dan, farklı seviyelerden ?başlangıç, orta-seviye, ileri seviye- yirmiüç Aikido katılımcısı üzerinde nitel bir araştırma yürütlmüştür. Katılımcılara Aikido'yu diğer sporlardan ayıran yönler, açık uçlu sorular şeklinde sorulmuştur. Katılımcıların yazılı cevapları nitel araştırma yöntemleri kullanılarak kodlanmıştır. Kodlamalara dayanarak: etiketleme, kategorileme ve temalaştırma yapılmıştır. Bu tezin ikinci bölümü bu bulguların üzeinde tartışmayı içermektedir. Farklı seviye Aikido katılımcıları arasındaki farklılıklar, diğer Aikido literatüründeki bulgular ile karşılaştırma yapılmıştır. En son ve en geniş olarak, bulguların Spor Felsefesi literatüründe ortaya çıkarabileceği durumlar ve argümanlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is made of two main parts. First main part of the thesis is based on the qualitative enquiry of twenty-three Aikido participants from different levels - beginner, intermediate, advanced- from three different dojos. Open ended questions regarding the difference of Aikido from other sports is asked to the participants. Their written responses were coded using qualitative methods. Based on coding of documents: labels, categories and themes have been generated. Second main part of this thesis is based on the discussion of those findings. The discussion between different levels, the comparison with other findings in Aikido Literature was done. Lastly and largely the position of findings and possible arguments it can generate in the Philosophy of Sports Literature are discussed.