A survey of the distinction between ethics and politics with an Aristotelian appraisal a survey of the distinction between ethics and politics with an Aristotelian appraisal
Etik ve siyaset ayrımına ilişkin bir araştırma: Aristotlesçi bir değerlendirme
  1. Tez No: 262537
  2. Yazar: SİNAN KADİR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Felsefe tarihinde etik ve siyaset ya birbiriyle ilişkisiz, birbirine indirgenemez ya da birbirine özdeş iki alan olarak ele alınmıştır. Bu tezde etik ve siyaset arasındaki sorunlu ilişkinin tarihsel dönüşümleri eleştirel bir biçimde değerlendirilmektedir. Eski Yunan'da etik ve siyaset arasındaki çatışmanın ?Sokrates ideali?nin izlenmesiyle ortaya çıkmasından ?Machiavellici devrim?le çağdaş bir biçimde çözülme çabasına kadar söz konusu sorunla uğraşmak için geliştirilen belli başlı kuramların siyaseti ahlak dışı bir pratik, bilim, teknik, ya da bir sanat olarak tanımladıkları iddia edilmiştir. Öte yandan, etik ve siyaset arasındaki ayrımın doğasını aydınlatmak için alternatif bir Aristotlesçi yaklaşım geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu bakış açısına göre, etik ve siyaset ne keskin bir biçimde birbirinden ayrılabilir ne de birbirine indirgenebilir. ?İnsanlar arasındaki olayların felsefesi? olarak Aristotelesçi politike anlayışının hem etik, pratik hem de teknik boyutları vardır. Bu tez, Aristotelesçi bir bakış açısından etik ve siyasetin hangi noktada ayrı pratikler olarak ele alınması gerektiğini, hangi noktada birbirinden bağımsız olarak değerlendirilemeyeceklerini açıklığa kavuşturmaya çalışmaktadır. Dolayısıyla, bu çalışma söz konusu sorunun çözümüne ilişkin bir bakış açısı önermek amacıyla, Aristotelesçi pratik felsefenin özgüllüklerini ve güçlü yönlerini belirlemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the history of philosophy, ethics and politics have either been considered as two unrelated, irreducible realms or as identical to each other. In the thesis the historical transformation of the problematic relation between ethics and politics is critically evaluated. It is argued that from the emergence of the conflict in Ancient Greece following the ?Socratic ideal? to the modern attempt for its resolution by the ?Machiavellian revolution,? the prominent theories developed for dealing with the problem have defined politics as an amoral practice, as a science, a technique or an art. An alternative Aristotelian approach is tried to be developed so as to elucidate the nature of the distinction between ethics and politics. According to this view, ethics and politics can neither be strictly separated from each other nor be reduced into one another. The Aristotelian conception of politike as ?philosophy of human affairs? has ethical, practical and technical dimensions. The thesis tries to clarify at which point ethics and politics should be conceived as two different practices and at which point they cannot be treated as independent from each other. Hence, the present study aims to determine the peculiarities and the strong sides of Aristotelian practical philosophy in order to offer an alternative to resolve the problem under consideration.