Örgüt teorileri ve değerlendirme
  1. Tez No: 26254
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN KOVANLIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NEVRES TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu çalışmada toplumlardaki örgüt ve organizasyonların yapılan ve teorilerin gelişen ve değişen süreci anlatılmaya çalışılmıştır. Amacımız, ilerleyen teknolojiyle birlikte örgütlerdeki şekle dayalı örgütlenme kuramları ile sosyal realite arasındaki çelişkileri ve sonuçları irdelemektir. Öncelikle örgüt yapısının modern örgütlenme diyebileceğimiz şekle ve yönetime dayalı görünümünden önce toplumlarda oluşan organizasyonların kısaca açıklaması yapılmıştır. Modern örgütlenme öncesi Batı ve Doğu toplumlarında birbirine benzer ama aynı zamanda kültürel farklardan doğan ayrılıklara bağlı örgütlenmelerin (lonca, ahilik) tanımları ve işleyiş özellikleri ele alınmıştır. Daha sonraki bölümlerde ise modern toplumların örgüt ve örgütlenme kuramlarına bakış yer almaktadır. Birbirini tamamlayan ve birbirinden etkilenen bu kuramlar, klasik örgüt ekolü diğer adıyla formel örgüt ekolü ve beşeri ilişkiler ekolüdür. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY Organization is an essential aspect of human society. From the ancient times onwards human groups have developed various forms of social organization to provide their basic needs of shelter, defense, and nutrition. Social organizations have developed in complexity with the growing social and econmic needs of social groups and technological change. In this study, the changing organizational structures of human organization especially in the industry have been analyzed according to various organization theories. Our goal is to study the interrelationships between organization theories and social reality and to see the contradictions and consequences that technological change bring about in relation to organization theories and organizations. At first, there is a discussion of the pre-modern, pre-industrial forms of organization and administration. These organizational forms show different cultural characteristics in Western and Eastern societies. The guilds in the West and Ottoman 'lonca's are compared with their different cultural orientations and social functions. In the following parts, the discussion develops with the study of modern organizations and modern theories of organization. These theories complement each other and develop from the shortcomings of former theories. Classical or formal theories of organization, human relations school and system approaches to organization will be summarized and analyzed in this part. Ill