Medyaların Türk toplumunun sosyalleşmesindeki yeri
- Tez No: 26253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu çalışmada sosyalleşmenin öncül koşullarından“biri olan iletişimin, ”bu oluşumu gerçekleştirirken oynadığı rolün toplumsal yaşamdaki yeri ve günlük yaşam üzerindeki etkileri incelenmiştir. Medyaların Türk Toplumunun sosyalleşmesindeki yerini, etkisini konu alan bu çalışmada konunun daha iyi anlaşılır olması için birinci bölümde iletişim olgusuna kuramsal yönden değinilmiştir. Çünkü kitle iletişim alanını anlamada temel birtakım bakış açılarına, kuramsal bakış açılarına değinmek, konuyu kuramsal yönden anlamak açısından açıklık getire bilir. Birinci bölümde konunun bu yönüne değinilirken daha önce medya konusunda yapılmış kuramsal araştırmalardan yararlanılmıştır. Birinci bölümde yapılan çalışmanın nedeni toplum ve iletişim mekanizmalarının birbirinden ayrı şeyler olmadığını, birbirlerinin uzantısı olduğu gerçeğini ortaya koymaktır. Araştırmanın ikinci bölümünde kitle iletişim alanının düzenlenişi konusu ele alınmıştır. Burada amaç medyaların çeşitli düzenlemeler ve sistemler içindeki yerinin ne olduğunu ortaya koymaktır. Bu bölümde çalışmanın asıl ele almak istediği olgu olan medyaların Türk Toplumu' nu nasıl sosyalleştirdiği konusuna birey- toplum etkileşimi yönünden değinilmiştir. Sosyalizasyon ve kitle haberleşme araçları arası ilişki bu bölümde ele alınmıştır. Ayrıca kitle iletişim alanının düzenlenişinin, içinde yaşanılan toplumun yapısına, gelişmişlik düzeyinebağlı olduğu gerçeği anlatılmak istenmiştir. Üçüncü bölümde değinilen, toplum ve medya ilişkisinin Türk Toplumu' nu nasıl etkilediği konusudur. Medyaların Türk Toplumunun gündelik yaşamı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Değişen, gelişen teknolojik gelişmeler sonucu daha fazla çapta kitlelere ulaşabilen medyaların etkisi irdelenmiştir. Çalışmada varılan sonuç: Gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası olan medyaların tüm dünyada olduğu gibi, Türk Toplumunun da sosyal yaşama katılımında önemli bir rol oynadığıdır. Gündelik yaşamın vazgeçilmez araçları olan medyalar, özellikle de TV, radyo ve basın, insanların yaşamları üzerinde olumlu veya olumsuz birçok etki yapmaktadırlar. Bu etkilerin olumlu yanı, gündelik yaşamda insanı daha çok bilgilendirmesi ve sos yal yaşamın içine katmasıdır. Olumsuz yanı ise insanları pasif alıcı durumuna getirebilmesidir0Burada önemli olan, demokratik katılım içinde, en uygun bir biçimde medyalardan kişilerin ve toplumların yararlanmasıdır. İktidarın medya ve toplum arasın da eşit dağılımı önemlidir. Çağımızın böylesine büyük etkinliğe sahip olan araçlarından yararlanmamak olanak dışıdır. Ama olumsuz etkilerini en aza indirmek için de insanların bu araçları bilinçli olarak kullanması gerekmektedir. Bu çalışmada yöntem olarak literatür incelemesinden yararlanılmıştır. Ayrıca üçüncü bölüm için toplumdaki kişilerle,değişik kesimlerdeki insanlarla yüz yüze. yapılan konuşmalardan çıkarılan sonuçlardan, kalitatif bir çalışma olarak yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we have analyzed the rale and the place of communications, which is one of the main purposes of socia lization, in social life and its effects on our daily existence. The role and place occupied“by medias in the socialization of the Turkish society this is the object of the study and in the first part, communications have been treated from a theorical point of view. This has been done in order to understand the mass communication field thanks to some different theoric po ints of view, this may be useful in order to explain the subject from a theorical point of view. In the first part, the subject has been treated with the help of previously made theorical re searches. The purpase of the first part of the study is to prove that the mechanisms of society and communication are not different from each other and that, in reality, they are nothing else than an extension of each other. In the second part of the study, the subject is develop- ped around the organization of mass communication. Here, the aim is to put into evidence the place of medias in different organizations and systems. Here a research has been carried on, related to the fact of socialization of the Turkish collecti vity by medias, and on the reciprocal influence of individuals and society. In this second part the relation between sociali zation and the mass media communication means has been examin- 6ed. Besides, we have tried to explain that the organization of mass communication is linked to its adaptation to the actual structure and development level of the society. The third part of the study deals with the effects ma de by the society media relation on Turkish people. The effects of medias on the daily life of Turkish people have been exa mined. The continously developing, changing medias are reacing larger masses, thanks to the big technical changes that have occured and this has alsa been an elemnet of our research. The results obtained from this study are showing that, as it is happening in the whoole world, in Turkey too, the medias are having a strong role on the socialization of the Turkish people, The medias which are our daily and necessary means, especially television and radio and press, are having positive and nega tive effects on people, The positive side of these, effects is that people are very well informed and involved in social life. The negative side is that they transform people^ in passive receivers.Here the most important thing is to have medias used by individuals and societies in the best profitable way, there fore it is also important to have an equal distribution of the power between medias and so.ciety.lt' s impossible not to use such powerful means of our modern era. But men have to know how to use them cleverly if they really want to get profit without being harmed by them. ?During this study a litterature research has been systematically made «And in the third part of the research, people has ”been interviewed and the results obtained from these conversations have been evaluated as a qualitative work. 8