The political economy of Kurdish voting behavior: The case of Istanbul's Bağcılar district
Kürt seçmen davranışının politik ekonomisi: İstanbul Bağcılar ilçesi örneği
  1. Tez No: 636286
  2. Yazar: İBRAHİM KURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KADİRBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 443
Özet
Bu tez, Kürt seçmen davranışını incelemektedir ve odak noktasını kimlik siyasetinden sınıf temelli bölünmelere kaydırmaktadır. İstanbul'da ve Bağcılar'da AKP ve HDP arasındaki Kürt siyasi tercihlerin ardındaki nedenler araştırılmaktadır. İstatistiksel metodlar ve politik etnografi üzerinden çoklu araştırma metolojisi kullananan bu tez, Kürt seçmenler arasındaki sınıfsal ayrışmaların ve sosyoekonomik farklılaşmaların, oy verme davranışını önemli ölçüde etkilediğini öne sürmektedir. İstatistiksel analiz, gelir ve eğitim seviyeleri arttıkça, Kürt seçmenlerin daha yüksek olasılıkla HDP'yi ve daha düşük olasılıkla AKP'yi desteklediklerini göstermektedir. Kürt yoksulları ve Kürt işçi sınıfının en dezavantajlı ve güvencesiz kesimleri AKP'yi desteklerken, Kürt işçi sınıfının nispeten daha iyi durumda olanları ve/veya sınıfsal hiyerarşide yükselen Kürt kesimler HDP'yi desteklemektedir. Bağcılar'daki saha çalışması, AKP ve HDP'nin farklı Kürt sınıflarını ve sınıfsal kesimlerini harekete geçirmek için farklı türden bağlantılar ve artikülasyonlar kullandığını göstermektedir. Saha çalışmasından hareketle, AKP'nin hem yeniden dağıtım hem de tanıma yolluyla Kürt yoksullara hitap eden klientelistik bir makine partisi olduğunu, HDP'nin ise yükselen Kürt kesimlerin mağduriyet ve göreceli yoksunluğuna hitap eden bir mücadeceli hareket partisi olduğunu iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines Kurdish voting behavior and shifts the focus from identity politics to class-based cleavage. It analyzes the reasons behind the Kurdish political preferences between the HDP and AKP in Bağcılar and Istanbul. With its multi-research methodology both employing statistical methods and political ethnography, this dissertation argues that class divisions and socioeconomic differentiation among the Kurdish electorate significantly influence their voting behavior. The statistical analysis shows that as the income and education levels increase, Kurdish voters are more likely to support the HDP and less likely to support the AKP. This means that the Kurdish poor and the most disadvantageous and precarious segments of Kurdish working-class support the AKP, whereas the relatively better-off Kurdish working class and/or upwardly-mobile Kurdish segments support the HDP. The fieldwork in Bağcılar shows that the AKP and the HDP use different types of linkages and articulations in mobilizing different Kurdish classes and class segments. Departing from the fieldwork, I argue that the AKP is a clientelistic machine-party addressing both redistribution and recognition matters for the Kurdish poor, whereas HDP is a contentious movement-party addressing grievances and relative deprivation of upwardly-mobile Kurdish segments.