Political mobilization of first and second generation forced migrants: The case of Kanarya Mahallesi
Birinci ve ikinci kuşak zorla yerinden edilmiş Kürtlerin siyasal mobilizasyonu: Kanarya mahallesi örneği
  1. Tez No: 452619
  2. Yazar: GÜLAY KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİYE MİNE EDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez, birinci ve ikinci kuşak zorla yerinden edilmiş Kürtlerin siyasal davranışlarında ne şekilde farklılıklar gösterdiklerini belirli bir çevrede incelemektedir ve zorunlu göçü politik şiddetin bir formu olarak ele alıp iki kuşağın da mobilizasyonunu sınırlayan ya da teşvik eden faktörleri ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. İstanbul-Kanarya Mahallesi?nde gerçekleştirilen niteliksel araştırmaya dayanan bu çalışma; işkence, köy boşaltma, zorla göç ettirme ve bu durumun sosyoekonomik ve sosyopolitik sonuçlarının tamamını deneyimleyen birinci kuşak ile zorla yerinden edilen Kürtler olarak kentsel alanlarda zorunlu göçün tüm sonuçlarını deneyimleyen ikinci kuşağın siyasallaşma derecelerindeki farklılıkları ve zorunlu göçün bu iki kuşağın legal Kürt Siyasi Hareketine eklemlenmelerine olan etkilerini toplumsal hareketler, toplumsal dışlanma ve siyasal sosyalleşme literatürünü kuşaklar bağlamında inceleyerek anlamaya çalışmaktadır. Bu analiz, iki kuşağın göç hikayeleri, toplumsal dışlanma deneyimleri ve bunun kollektif eylemlilikleriyle olan ilişkisi; mahalledeki siyasal kimlikleri ve siyasal katılımları çerçevesinde yapılmıştır. Bu bağlamda, bu tez ikinci kuşak zorla yerinden edilmiş Kürtlerin ailenin ekonomik sorumluluklarını varoşlarda enformel sektörde çalışarak omuzladığını ve bu sayede kendilerini legal Kürt Siyasi Hareketi içerisinde siyasal aktivitelere adamaları için birinci kuşak zorla yerinden edilmiş Kürtlere alan açtığını iddia etmektedir. Birinci kuşak zorla yerinden edilmiş Kürtler mahalledeki siyasal alanın inşaasında daha aktif yer aldığından kimlik talepleri öncelenmekte ve bu durum mahalle örgütlerinin gündeminde sınıfsal meseleleri arka plana itmektedir. Bu tez ayrıca bu durumun, legal Kürt siyasi Hareketinin mahalle düzeyinde gençleşmesinde engeller oluşmasına neden olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the way in which the first and second generation Kurdish forced migrants differ in their political attitudes in a specific environment, and it attempts to reveal the constraints and incentives on the mobilization of both generations by construing the forced migration as a form of political violence. Building upon mainly qualitative research in Kanarya Mahallesi, İstanbul; this study tries to figure out the differences in degree of being politicized between the first generation, who have experienced whole the process including torture, evacuation, forced migration and its socio-economic and socio-political consequences; and the young generation, who have experienced whole the problems faced in the urban area as Kurdish forced migrant. Exhausting political mobilization, social exclusion and political socialization literature with regard to generation, this study attempts to understand the impact of forced migration on the political mobilization of both generation and their articulation within the Kurdish legal political movement. The analysis for both generations is made with regard to their migration stories; practices of social exclusion and their relevancy for their collective action; and their political identity and political participation in their neighborhood. In this sense, this thesis suggests that shouldering the economic responsibilities of the family by working in the urban slum's informal sector, the second generation Kurdish forced migrants provide a space for the first generation Kurdish forced migrants to commit themselves to the political activities within the ?Kurdish legal political movement?. Since the first generation Kurdish forced migrants are more active in the organization of the political space in the district, the identity demands prevail, which leaves the class concerns behind in the political agenda of the neighborhood associations. It also claims that this situation leads to occurrence of constraints on the rejuvenation of the Kurdish legal political movement at the neighborhood level.