Turizmin kırsal alana etkisi:Gökçeada örneği
Impact of tourism to rural areas: Example of Gökçeada
- Tez No: 262553
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYLAN AKKAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Turizm, Anthropology, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Sanayileşme ile birlikte gelişen turizm, yerel toplum (ev sahibi) ile turistin (misafir) bir araya gelmelerini sağlayarak, farklı kültürel ve sosyal yapıya sahip olanların kaynaşmasına neden olmaktadır. Böylece farklı bilgiye, görgüye, geleneğe, göreneğe ve kültüre sahip bu topluluklar birbirinden etkilenmekte ve iki grubunda toplumsal yapıları karşılıklı olarak zamanla değişmektedir.Bu çalışmada, her geçen yıl bir varış noktası (destinasyon) haline gelen Gökçeada'da, ev pansiyonculuğu yapmaya başlayan haneler üzerinden, turist kabul eden kırsal alanın yaşadığı sosyo-kültürel değişme, tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunu tespit yapılmaya çalışırken aynı zamanda Gökçeada'daki ev pansiyonculuğunun kültürel dinamikleri ortaya konulmuştur. Çalışmada mülakat ve katılarak gözlem tekniği kullanılmış ve elde edilen veriler istatistikî analizlere tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tourism developing together industrialization come together indigenous societies (host) and tourist (visitor) cause to hit it off peoples different cultural backgrounds and social structure. So, peoples different manner, culture, custom and usage influence together and their social structure changes mutually in the course of time.The goal of the study, to determine social-cultural changes in rural by taking advantage of family homes in which begin to lodger rent their rooms for one or more nights in Gokceada which become destination year after year. This study was conducted using interview observation method and the data obtained interpret by statistical methods.