Kuramsal ve tarihsel aşamaları ile sivil toplum ve Türkiye
Civil society and Turkey with theoretical and historical stages
  1. Tez No: 262583
  2. Yazar: NURİ DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
?Kuramsal ve Tarihsel Aşamaları İle Sivil Toplum ve Türkiye? isimli bu çalışmada, öncelikle ?civil society? kavramının, dilimizdeki karşılığı olan sivil toplum kavramına evrilirken yitirdiği ve bundan dolayı neden olduğu kavram ve anlam kargaşası ortadan kaldırılmaya ve ayrıca sivil toplum kavramının, toplumların tarihsel boyutta geçirdikleri dönüşüm süreçlerindeki izleri tanımlanmaya çalışılmıştır.Sivil toplum kavramı öncelikle medenilik anlamı ve sonrasında, devletten ayrı bir alanı tanımlayan sivil toplum anlamı ile ele alınırken, kavramın siyaset alanındaki yansımalarından ziyade, sosyolojik boyutta kavramı ele alınmış ve tartışılmıştır.Sivil toplum kavramının kendisini var ettiği alanlardan biri olan sivil toplum örgütleri ve non-govermental organization (NGO)'lar, temelde belirli niteliklerde sorgulanmış ve söz konusu sosyal alan sivil toplum örgütleri ve sosyal yaşam örgütleri olarak iki kategorik ayrımda tanımlanmıştır.Çalışmada Türk toplumsal tarihinin izlediği yol sivil toplum kriterinde sorgulanmış ve Türk toplumsal hayatının parçası olan sivil toplum örgütleri her açıdan tartışmaya açılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study titled ?Civil Society and Turkey with Theoretical and Historical Stages?, firstly it is aimed to eliminate the concept and meaning ambiguity caused by the translation of the notion ?civil society? into our language. Besides, the traces of the civil society notion in the societies? transformation process throughout the historical process are defined.The notion of civil society has been handled firstly with civilization meaning and then with the meaning of civil society that defined an area different from the state, and the notion has been considered and discussed in sociological dimension rather that its reflections in politics.Non-governmental organizations (NGO) that are one of the fields in which civil society concept exists are examined basically in specific qualifications and the social field in question is defined in two categorical sections as non-governmental organizations and social life organizations.In the study, the route of Turkish social history is examined in civil society criteria and non-governmental organizations that constitute part of Turkish social life are endeavored to be discussed in all aspects.