Japonya'nın Türkiye'ye tanıtılması ve Japonya'nın Türk düşüncesindeki yeri
The introduction of Japan to Turkey and the place of Japan in Turkish thought
- Tez No: 262612
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. RECEP ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tarihsel olarak bakıldığında, Japonya'nın Türkiye için kalkınma modeli olabileceği fikrinin temelleri 20.yy Osmanlı düşüncesinde yer almaktadır. Türkiye'de 1960'lı yılların ortalarında tekrar tartışma konusu olan Japon kalkınma modeli, 1980'li yıllarda siyasi destek bularak popüler bir kavram haline gelmiştir. Bu çalışma, Türk düşüncesinde Japon kalkınma modeline kaşı duyulan hayranlık üzerinedir. Konuyu, Japon kalkınma modelinin Türkiye'de“Japon Mucizesi”olarak tanıtımına vurgu yaparak açıklama amacındadır.
Özet (Çeviri)
Within the historical perspective the idea that Japan being the model of development for Turkey emanated from the twentieth century Ottoman thought. The Japanese model of development, which emerged again as a subject of debate in the mid sixties, has enjoyed political support throughout eighties and thus became a popular concept in Turkey. This study is about the admiration for the Japanese model of development in Turkish thought. It aims to expound the subject with an emphasis to the promotion process of the Japanese model of development as the“Japanese Miracle”in Turkey.