Sosyolojik bakımdan Türkiye'de izciliğin serüveni
The sociological analysis development of scouting in Turkey
- Tez No: 262611
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Çalışmamızın konusu, Türkiye'de İzciliğin gelişimini; ülkeye giriş döneminden itibaren içerisinde yer aldığı tarihsel süreçler çerçevesinde ve ilişkili olduğu gençlik örgütlenmeleri bağlamında ele almaktır. Öncelikle izciliğin İngiltere'de ortaya çıkışı ve bu dönemin siyasal koşullarını değerlendirdik. İzciliğin dayanak noktalarını, kurucu Lord Baden Powell' ın yaşam öyküsü çerçevesinde tartıştık. Buna bağlı olarak 19. yüzyıldan 1945 sonrası süreç arasında Batıda ve ülkemizde paramiliter gençlik örgütü yapılanmalarını değerlendirdik. İzciliğin günümüzde WOSM ve WAGGS gibi kurumlar aracılığı ile küresel bir gençlik hareketi olarak işlevi ve toplumumuz karşısındaki konumunun tartışılması gerektiğini vurguladık.İzcilik, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de üzerinde tartışmaya gereksinim olmayan bir kabul olarak, teknik birtakım bilgilerin aktarılması ve bunların uygulanması biçiminde tanıtılmaktadır. Bizi bu çalışmaya yönelten etkenler arasında bu iddia ciddi bir paya sahiptir. Öte yandan yüzyılı aşkın süredir Türk toplum yaşamında yer alan bir faaliyet hakkında yeteri kadar bir tahlil ve buna bağlı yazılı kaynakça olmayışı da bir başka etken olarak sayılabilir. Çalışmamız bir Türkiye'de İzcilik Tarihi anlatımı değildir. Amacımız, toplumsal yaşamımızda bir şekilde yer bulmuş bir olgunun tarihi ortamında ve toplum bilimi önünde olabildiğince çok yönlü olarak tartışılmasına yönelik alt yapının oluşmasına katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is to deal with the development of Scouting in Turkey since its arrival in Turkey in the context of its historical backround and its relation with the youth organizations. Firstly, the emergence of scouting in Britain and political conditions of this period is evaluated. The premise of Scouting is discussed in the framework of founder Lord Baden Powell 's life story. Accordingly, the structuring of the paramilitary youth organization in Turkey and in the West in between the 19th century and post-1945 is evaluated. It is emphasized that as a global youth movement the functions of scouting through the institutions such as WOSM and WAGGS and its position in our society should be discussed.Scouting is accepted in our country as is the case in all over the world as there is no need to debate on or introduced as transfering technical information and implementing of them. Among the factors which has lead us to study on this matter is this claim which has a crucial part heavily. On the other hand the absence of sufficient analysis of scouting which has a part in Turkish society for more than a century and depending on this the absence of written source can be counted as another factor. Our study is not an expression of Turkey?s Scouting History. Our aim is to make a contribution to establish a ground to discuss the fact in its historical environment that has found a place in our society and in the framework of sociology.