Fuzuli ve Baki divanlarının karşılaştırılması
Comparative of Fuzuli's divan and Baki's divan
- Tez No: 262615
- Danışmanlar: PROF. DR. M. A. YEKTA SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 568
Özet
Klâsik Türk edebiyatı şiirin hakim olduğu, söyleyiş ve mânânın bir araya gelmesiyle mükemmelin arandığı bir anlayışa sahiptir. Bu anlayış çerçevesinde yetişen ve döneme damgasını vuran XVI. yy şâirlerinden Fuzûlî ve Bâkî'nin şiirleri, dönemin şiir anlayışının tespiti bakımından oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı; o dönemin şiir anlayışının tespit edilmesine yardımcı olmak, ayrıca bu iki şâirin şiirlerinin karşılaştırmaları ile de şâirlerin kendilerine has edebî kişiliklerini ortaya koymaktır.Beş bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, Fuzûlî ve Bâkî divanlarının nazım şekilleri incelenmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde vezin, kâfiye, redif özellikleri tespit edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Dördüncü bölümde muhteva bakımından incelenmiştir. Beşinci bölümde, şâirlerin divanlarında yer alan kelime türleri ve genel kelime kadrosu belirlenerek kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish literature, where poetry is dominant, and both the way of reciting and meaning come together, has a perfectionist concept. 16th century poets Fuzûlî and Bâkî, who were educated in this framework and made their mark in that period, are really important to understand the poetry of that period. The goal is to help determine the concept of poetry of that period, and to display the uniqueness of both poets while comparing their poems.In the first part of this work, which consists of five parts, their poetry forms are studied. In the second and third parts, the characteristics of meter, repetition, and rhyme are determined and compared. In the fourth part, the content of their poems is studied. In the fifth part word types and general word lists are determined and compared.