Bâkî, Fuzûlî, hayâlî ve Yahya bey divanlarında mey ve meyle ilgili unsurlar
Wine and wine-related elements of bâkî, Fuzûlî, hayâlî and Yahya Bey's divans
  1. Tez No: 582250
  2. Yazar: HAYRETTİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mey ve meyle ilgili unsurlar divan şiirinde sıkça kullanılmışlardır. Bu çalışma, divan şiirinde mey ve meyle ilgili unsurların Bâkî, Fuzûlî, Hayâlî ve Yahyâ Bey divanları üzerinden incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma boyunca bu şairlerin gazellerinden seçilmiş beyitlerin karşılaştırılmasına dayalı bir yöntem izlenmiştir. Şairlere ait beyitler belli başlıklar altında toplanarak incelenmiş, beyitlerdeki farklılık ve benzerlikler ön plana çıkarılmıştır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, metodolojisi ve aynı konuda yapılmış başka bir çalışmadan farkı açıklanmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise divan şiirinde“mey”konusunda genel bilgiler verildikten sonra dört şairin poetikasının çalışmayla olan ilişkisi üzerinde durularak metin analizi geçilmiştir. Üçüncü bölümde ise iki üst başlık altında inceleme ve karşılaştırma kısmına yer verilmiştir. Çalışma boyunca mey ve meyle ilgili unsurların Bâkî, Fuzûlî, Hayâlî ve Yahyâ Bey divanlarında nasıl geçtiği sorusuna detaylı bir şekilde cevap verilmiş, elde edilen bilgiler ışığında sonuç bölümü şekillenmiştir. Böylece mey ve meyle ilgili unsurların dört şair tarafından nasıl kullanıldığını karşılaştırmalı olarak açıklar nitelikte bir çalışma hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Wine and wine related elements are frequently used in divan literature. This study aims to analyse wine and wine related elements by using Bâkî, Fuzûlî, Hayâlî and Yahyâ Bey's divans. The verses quoted from the poets are organized under certain headlines and sub-headings. Each sub-heading offers comparative analysis on wine and wine related elements. The textual analysis is mainly built on similarities and differences of the poets' use of wine and wine related elements. The study starts with an introduction in which the aim, the methodology and the need of such a study in the field is explained. Following introduction, chapter-II gives some basic information about“wine metaphor”in divan literature as well as Bâkî, Fuzûlî, Hayâlî and Yahyâ Bey's poetics in relation to wine and wine-related elements. As for Chapter-III, it is totally dedicated to comparative analysis of wine and related elements in regard to verses from the poets. The conclusion comprises the findings of the study. How wine and wine related elements are used in Bâkî, Fuzûlî, Hayâlî and Yahyâ Bey's divans, and what kind of similarities and differences observed between the poets are summarized in this chapter. (See Appendix for the extended abstract.)