Avrupa Topluluğu'na yeni katılanlar ve Türkiye (Yunanistan, İspanya ve Portekiz)
- Tez No: 26262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Çalışmamda, Türkiye'nin Avrupa Topluluğu'na katılmasının ekonomik ve sosyal yönden gerçekleşebilirliğini araştırdım. Bu konuda -objektif bir değerlendirme yapabilmek amacıyla- katılma başvurusu yaptıkları Yunanistan (1975), İspanya ve Portekiz (1977) yılları ile artan verilen bulunabildiği 1984 yıllarını baz aldım. Çalışmanın birinci bölümünde; Avrupa Topluluğunun doğuşu, Roma Antlaşması, A.T.'nin bütünleşmesini sağlayan kurallar (Malların, kişilerin, sermayenin serbest dolaşımı ve ortak politikalar), Avrupa Topluluğu'nun genişleme uygulamaları ve bunların karşılaştırılmasını ele aldım. İkinci bölümde; Avrupa Topluluğu'na yeni katılanlar ve Türkiye'nin Topluluğa başvurularını, başvuru tarihlerinden önceki sosyo-ekonomik durumlarını ve A.T ile olan ilişkilerini inceledim. Üçüncü bölümde; yeni katılanların ve Türkiye'nin başvuru tarihlerindeki ve önceki ekonomik durumlarını ele aldım. Ayrıca değerlendirmenin sağlıklı olması açısından bu tarihlerdeki A.T.'nin ekonomik durumuna genel olarak değindim. Dördüncü bölümde ise; A.T.'na yeni katılanların katılım sonrasında elde ettikleri ayrıcalıkları ve Türkiye'nin tam üyelik varsayımında elde edeceği kazançları ve uğruyabileceği kayıpları, ekonomik, sosyokültürel ve siyasi bakımdan ele aldım.
Özet (Çeviri)
- SUMMARY - In my Work; I investigate the readability of Turkey's participation into the E.E.C, in econo mic and social respects. In this subject, I take base the years; Greece (1975), Spain and Partu- gal (1977) when they made the participating application, and 1984's when We can found the common data, to be able to make objective interpretation. in the first part of my work; I deal with; the birth of E.E.C, the Rome Pact, the rules which secvre the integration of E.E.C. (the free circulation of mechandises, people and capital and common policies), the expansionism policy of E.E.C. and comparison of these. In the second part; I examine the applications of new members of E.E.C. and Turkey, and their socioeconomic conditions and relations with E.E.C, before their application dates. In the third part; I deal wath the economic condition of the new members and Turkey, be fore the applicaiton dates. In addition, to make an objective interpretation, this part is treating of the economic condition of E.E.C. In the fourth part; I examine the privilages which the new members have acquired after their participation In addition, the profits and the possible losses which will occur as a result of the hypothesis of Turkey's permenant membership, from the economic, the sociocultural and the diplomatic points of view.