Meaning of home in communist-era flats: A case study in former agro-industrial town Darmanesti, Romania
Komünist dönem dairelerinde evin anlamı: Geçmiş dönem tarım sanayi şehri Darmanesti, Romanya'ya ait örnek bir çalışma
- Tez No: 455345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Romanya 20. Yüzyıl başından bu yana ike kez köklü siyasi ve sosyo-ekonomik değişikliklere göhüs gerdi. Öncelikle; Kırsal-tarım ülkesi olarak, komünist rejim sırasında hızlı sanayileşme ve şehirleşme yaşadı. Sonrasında 1989'da Devrimi takiben, çok merkezi bir plana dayalı ekonomiden bir pazar sistemine geçiş, ülke ve Romanya Halkı için birçok zorluk getirdi. Ekonomik politikanın geliştirilmesi, modern bir sosyalist ulusun kristalleşmesinde hareket eden güç olarak sanayi ve tarımı hedef aldı. Bu koşullar altında, Çaba; yeni kentleri düzenemek, gelişmeyi sürdürecek yeni yapıları oluşturmaya yöneliktir. Bunun için, ülke için büyük ölçekli bir planın parçası olarak kapsamlı müdahaleler zaman içinde kırsal alanların tamamen ortadan kalkması anlamına geliyordu. Eski Sovyet Bloku'na ait başka herhangi bir ülkede, kırsal yerleşimler bu şekilde hedeflenmekte ve etkilenmektedir; çünkü Rumen kültürü ve kimliği en çok meydan okunmaktadır. Komünist rejim sırasında ilan edilen beş kat daha fazla yeni kasaba sayısı, 48'ten önceki dönemi aşar. Bununla birlikte, kaydedilen rakamlar Çavuşescu'nun kendisinin beklediği ve planladığı şeylere bile yakın değildir. Komünizmin ilk yirmi yıldaki başlıca idari alan yeniden yapılanması nedeniyle birkaç gelişme ile yeni bir plan yakın gelecektir. Bu nedenle, '74'te kırsal ve kentsel sistematizasyon programı, kırsal yerleşimlerde zorunlu sanayileşme ve kentleşmeyi içeren tarımın daha büyük bir yönetiminin yanı sıra Marksist-Leninist ideoloji boyunca benimser. Bu işleme tabi tutulmak için, büyüme potansiyelini ortaya çıkaran 550 kırsal bölgeye kadar, zamanla eklenerek 300 seçilir. Her ne kadar çabalarsa da, Devrim öncesi 1989'da 23 promosyonla yalnızca 24 ilerleme kaydedildi. İdeolojik çizgilere paralel olarak, fiziki çevrenin yeni kentlerin oluşumunda önemli bir rolü vardı, çünkü apartman bloklarının zamanla bu bölgelerdeki tamamen kırsal konut yerine geçmesi arzu edildi. Uygulamaları tarım için daha fazla arazi üretmek açısından açıklansa da, gizli gündem başkanların kontrol ve gözetim isteğini, köylülerin bütünlüğünün ve değerlerinin bozulmasını ortaya koydu. Kolayca ele alınabilecek ve disiplin altına alınabilen, kompakt, homojenize edilmiş ve savunmasız bir toplum sağlaması beklendi. Yine de, kırsal ve kentsel yerleşim yerlerinde büyük ölçekli programın bir parçası olan daire blokunun planlanması ve uygulanması, yeni toplumsal düzen ve komünist ideolojiyle asimilasyon ve uyum anlamına geliyor. Konut imkânları, prefabrikasyon, malzemelerin, yapı elemanlarının ve üretim yöntemlerinin standartlaştırılması ve aynı zamanda sınırlı sayıda daire düzeni ve tasarımı nedeniyle eski Sovyet Bloku'na ait olan diğer ülkelerde geliştirilen evrensel Rumen yerleşimlerinin tümü, kırsal ve kentsel görüntü. O zamanlardaki araştırmacılar, bu bağlamda ve şartlarda ev ve bireysel kimliğini sorguluyorlardı. 1990 sonrası konut özelleştirmesi, evlerin - kendi arzularına ve yaşam biçimlerine göre dairelerin ev alanlarını değiştirme ve yeniden şekillendirme hakkı ile hanehalkının angajmanına izin verir. Bitmemiş komünist proje, ülke genelinde uzun bir geçiş sürecinde yaşanan olgunlaşmamış ve parçalanmış bir çevre bırakır. 'Ev' ve 'ev anlamı' üzerine yapılan araştırmaların çoğu batı toplumlarını hedef alırken, eski Sovyet Bloğuna ait doğu Avrupa ülkeleri uluslararası burslarda yetersiz temsil edilmektedir. Komünist dönemin planlarının ve uygulanmasının yanı sıra birçok disiplin ve ülkeden gelen proje entrikası araştırmacılarının ideolojisi olarak komşuluk dönemi bloklarının spesifik koşulları. Bununla birlikte, Romanya için rejim sırasında konut politikası uygulaması, bilimsel çevrenin ne ifade ettiğinde, kendi kişiliğini, toplumu ve toplumu algılamada büyük bir değişiklik getirmek için daha büyük önemi vardır. Yeni bir konut düzeni ve yeni bir yaşam biçimi getirerek önceki insanların köklü değerlerini, sosyal yönlerini ve yaşam biçimini inkar eder.“Ev'in anlamı”çerçevesi, çeşitli seviyelerde çok sayıda yönü şaşırttı. Yakın ilişki düzeni, ev ilişkisi ve deneyimi gibi konularda bir anlayış getirmekte ve bu konudaki 89 sonrası değişiklikleri, çoğunlukla konut stoğunun özelleştirilmesini ve Eski tarımsal sanayi kentlerindeki sanayinin başarısızlığı. Komünist rejim süresince Rumen kırsal çevresi üzerindeki müdahalelerin seviyesi, benzeri görülmemektedir; başka hiçbir ülke bu kadar genişlemiştir. Bu çalışma, büyük kentlerin aksine, en ülkenin kimliğini yansıtan bu bağlamlarda olduğu gibi, eski tarımsal sanayi kenti Darmanesti'nin kentsel ve kırsal çevresi içinde komünist dönem çatlaklarının 'ev anlamı' üzerine eşsiz bir perspektif önerme amacını taşıyordu. Bu nedenle, bu tezin amacı, evlerin anlamlarını keşfederek evlerin hâlâ yaşadıkları kompleks ve yaşanmış deneyimleri, eski tarımsal sanayi kenti Darmanesti'de komünist dönemlerdeki evler için kendi ev ortamlarıyla nasıl bağlantı kurduklarını ve ilişkilerini anlamalarıdır. . Birinci bölüm, tezin araştırma problemi, amacı, kapsamı ve metodolojisi hakkında genel bir bakış sunmaktadır. İkinci bölümde, 'ev' ve 'ev anlamı' kavramları, temayla ilgili yeterli bir burs gözden geçirilerek kavramsallaştırılmıştır. Eşsiz araştırma bağlamı için uygun bir teorik çerçeve düzenlemek amacıyla, kavramlar yalnızca batı bakış açısıyla değil, aynı zamanda komünist ve post-komünist toplumlarda mevcut literatürde ele alınmaktadır. Ayrıca, Romanya kırsal evinin belirli bir perspektifi, ilgili bir şekilde, anketi tamamlar Üçüncü bölüm, ülkenin önemli ekonomik, politik ve sosyo-kültürel değişimlere maruz kaldığı komünist ve 89 yılı sonrasında konut koşullarını ve bağlamını ifade etmeyi amaçlayan iki bölümden oluşuyor. Bu bölüm, araştırmanın yürütülmesinin gerekçelerini tanımlamaya katkıda bulunur. Soruşturma, bölgenin ilk bölümünde, komünist rejim sırasında önemli bir işlevi ve perspektifi olan eski bir tarımsal sanayi kenti olan Darmanesti yerleşimine odaklanmak için bir ülke ölçeğinden sıyrılıyor. Bölgenin ve konut evrimi hakkındaki veriler, bölümün ikinci bölümünde ele alınmaktadır. Dördüncü bölüm, Darmanesti'deki dört blokta 11 komünist dönemin dairesinde sahipleriyle yapılan üç onüç görüşme sonucunda insan faktörünü öne çıkarıyor. Ev'in anlamını' anlamaya çalışan araştırmacı, hanehalkının anlatılarını ve deneyimlerini değerlendirir. Bunun için, 2. bölümde geliştirilen teorik çerçeve verilerin yorumlanması ve anlaşılması için kullanılır. Konut sakinleri, rejim sırasında ve sonrasında bu tür çevrede yaşanan avantajlar ve zorluklar, dairelerin fiziki ayarı ile olan bağlılık ve etkileşim seviyeleri ve bu yapıların koruyabileceği toplumsal yaşam hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Bu nedenle, ankete katılanlar yerinde gözlemlerin hesaplarını ve değerlendirmesini evin anlamlı bir araştırması için kanıt olarak görüyorlar. Bulgular ev sahibi olduğunun konut sakinlerini yalnızca evlerinden değil, aynı zamanda tüm blok ve çevresinden sorumlu hale getirdiğini ortaya koyuyor. Kendi ve paylaşılan alan üzerinde ajans ve kontrol, evin tekrar eden anlamlarından biridir. Daha fazla alan ve konfor arzusu, mekanın tasarımında ve yeniden yapılandırılmasında aktif bir rol oynamak için sahip olma fırsatı değerlendirmeye alır. Duvarlar, kapılar, pencerelerin yenilenmesi ve yıkılması, daha önce hiç olmadığı kadar belirli bir derecede özerklik anlamına geliyor. Devrimden sonraki konfor ve refah düzeyi her durumda önemli derecede artmış ve bu da onu evlerin en önemli özelliklerinden biri haline getirmiştir. Bunun nedeni, aşırı kalabalıkta azalmanın da bir sonucudur; eskiden olduğu gibi bu da sorun değildir. Dört örnekte, sahipler, komünizm sırasında, aile üyelerinin birbirine yakın olmadıklarında, kendi alanlarına yer olmadığında, odaların çok amaçlı olduğunu ve uyku alanının bir problemi temsil ettiğini anlatıyor. 90'lı yıllarda vatandaşlar ülke genelinde özel mülkiyeti kucaklamaktayken, Darmanesti'deki mevcut durum, hane halkı arasında, komünist rejimin anlamı ve sonrasında yaşanan zorluklar arasındaki çelişkili bir durumu tasvir ediyor. En azından, komünizm sırasında (dokuz tanesi) bölgede yaşayan katılımcıların, özellikle de bloklarda, nostalji, pişmanlık ve kendi kendini güçlendirme arasında sabit ve bilinç salınımı var. Günümüzdeki ev işleri uygulamaları kimsenin ve kendini ifade etmenin bir yansımasıdır. Dairelerin mobilyaları, sahiplerin kendi alanlarını kişiselleştirmek için mevcut finansal kaynakları ve kendi bakış açısını kullanma becerilerini örneklendirmektedir. Dahası, çoğunlukla aileyi ilgilendiren fotoğraflar, anlamlı nesneler ve anılar, evin duygusal çağrışımını ortaya çıkarıyor. Bununla birlikte, tüm örneklerde aile, evin en önemli anlamı olarak tespit edilmiştir. Aile üyeleri ile ilgili sorunlardan kurtulup bakılmadığı, komünist rejimde aşırı kalabalık olup olmadığı ya da sadece çocukluğu hatırlatan bir yer olup olmadığı yer-apartmanların geçmişi ile ilgili veriler, aile varlığın temelini oluşturuyor Evin vazgeçilmez bir anlamı topluluğun anlamıdır. Romanya'daki kırsal çevrenin spesifik özelliklerini ve kırsal evin toplumu şekillendirmesindeki rolü göz önüne alındığında, hiç şaşırtıcı değil. Sakinler, kendilerini apartmanlarının veya bloklarının niteliklerini vurgulayarak ya da bulunduğu alanın başkalarından ayırırlar.
Özet (Çeviri)
Forced industrialization and urbanization in Romanian rural localities during the communism regime meant to raise country's life standard at the level of other European societies. A significant change occurs in rural environment with the introduction of a new dwelling pattern desired to substitute the rural house. Explained in ideological terms block of flats implementation is conceived as generating more land for agriculture and procure housing for the employees working in industry, while the hidden agenda exposed president's desire for control and surveillance, deterioration of peasants' integrity and values. Moreover, it is expected to create a compact, homogenized and vulnerable society that could be easily handled and disciplined. Housing privatization that has followed the fall of the communism has left new owners in charged with the maintenance and rehabilitation of a poor quality and inadequate housing stock. Prefabricated and standardized block of flats abound all over the country making them not only a distinctive element of former regime but also an indicator for the actual condition and challenges. By exploring meaning of home in communist-era flats in former agro-industrial town Darmanesti, currently part of Romanian small towns' network, the study aims to depict inhabitants understanding of home in a rural-urban mixed environment. In-depth interviews with thirteen respondents in eleven flats are conducted to grasp owners' approach towards their flats after housing privatization, the nature of the relationship and their idea of home. Additional evidence comes from on-site observations and documents about the town and block of flats. The case study reveals meanings of home grouped into six categories: family and community; comfort and wellbeing; control and agency over the territory due to home ownership; a place of self-identity, self-expression and personalization; a physical setting; a place of permanence and continuity. The location is extremely important resulting in unique meanings of home. In this respect, the results show communist-era flats takes on the characteristics of the rural house. Findings are important on rendering the policy for new housing implementation in this environment.