Two dimensions of Catalan regionalism: Before and after the entrance of Spain to European Community
Katalan bölgeciliğinin iki boyutu: İspanya'nın Avrupa Topluluğu'na girişinden önce ve sonra
  1. Tez No: 53338
  2. Yazar: KIVANÇ ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
oz KATALAN BÖLGECİLİ?İNİN İKİ BOYUTU: İSPANYA'NIN AVRUPA TOPLULU?U'NA GİRİŞ İNDEN ÖNCE VE SONRA Ulusoy, Kıvanç Yüksek Lisans, Uluslararası İlişkiler Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Atila Eralp Eylül 1996, 70 sayfa Katalunya'nın kendine özgü bölgesel karakteri kültürel unsurlar olan Katalan dili ve şehir kurumlarıyla tanımlanır. 19. Yüzyıldan itibaren, İspanyol devletinin toplumsal modernizasyon ve endüstriyel gelişmenin yol açtığı problemleri yeterince iyi ele alamamasıyla, bu elementler tarihsel olarak bilinen bölgesel özerklik istemlerine temel teşkil etmiştir. 20. Yüzyıl başlarında Katalan bölgeciliği radikal cumhuriyetçi siyasi tutum ve işçi sınıfı hareketleri ile birlikte gelişmiştir. Bütün bu hareketler ilk önce Primo de Rivera' mndiktatörlüğü ile karşılaşmış ve bir süre sonra Franco liderliğindeki gerici milliyetçi güçler tarafından 1936-1939 arasında gerçekleşen kanlı bir iç savaşla bastırılmıştır. Franco diktatörlüğünün ilk yıllarında Katalan bölgeciliği kesif siyasi ve kültürel kısıtlamalara tabi tutulmuştur. Bununla birlikte diktatörlük istenenin tam zıddı tesirler yarattı. Özellikle siyasi rejimin yumuşadığı ve aksine toplumsal dönüşümün kesifleştiği 1960'lı ve 1970'li yıllarda bu durum açıkça görülebilir hale gelmiştir. Bu yıllar boyunca Katalan bölgeciliği kendini diğer muhalif demokratik güçler kanadında tanımlamıştır. Diktatör Franco'nun ölümünden sonra sistemin içinden bir reformcu olan Suarez, yukarıdan demokrasiye geçişi, gerek sağdaki gerekse soldaki aşırı güçleri elit uzlaşımlarıyla törpüleyerek, oldukça iyi başardı. Demokratik güçler arasında tarihsel olarak gelişmiş dayanışma 1978 'de yaratılan yeni Anayasaya da yansımıştır. 1978 Anayasası demokrasiyi kültürel farklılıklar temelinde tanımlar. Yeni Anayasa, bölgelerde yaşayan insanların taleplerini göz önüne alarak özerklik statüsünü bağışlar. Bununla birlikte, İspanya'nm Avrupa Topluluğu'na girişi Katalanlar'ın İspanyol devleti içerisindeki özerklik savaşımlarını etkiledi. Bütün diğer Batı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Avrupa Topluluğu İspanyol politikası, ekonomisi ve kültürünü yeni bir bağlama oturttu. Özel olarak Katalanlar, kültürel ufuklarım ve siyasi rüyalarını Avrupa kimliğine vıreferans vererek ve Avrupa Topluluğu kurumsal mekanizmalarını kullanarak yeniden tanımladılar. Son olarak bu çalışma Katalan kültürel elementlerinin geçmişle bugünün diyalektiğinde şekillendiğim ve geleceğin ise, hangi özel projenin kültürel gerçekliği teşkil edeceğine karar veren toplumun yaşayan güçleri tarafmdan yapılanacağını savunur. Anahtar Kelimeler : Katalunya, İspanya, Bölgecilik VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TWO DIMENSIONS OF CATALAN REGIONALISM: BEFORE AND AFTER THE ENTRANCE OF SPAIN TO EUROPEAN COMMUNITY Ulusoy, Kıvanç M.S., Department of International Relations Supervisor : Prof. Dr. Atila Eralp September 1996, 70 pages The distinctive regional character of Catalonia is preserved with the cultural properties of Catalan language and civic institutions. By the 19 century these properties have led to the historically evident claims of regional autonomy as a result of the incapability of Spanish state in handling the problems of social modernization and industrial development. In the early 20 century, Catalan regionalism degenerated to radical republican political attitude and working class movements. nAll of them were firstly confronted by the dictatorship of Primo de Rivera. With the bloody Civil War of 1936-39, the nationalist reaction under the leadership of Franco totally suppressed Catalan regionalism. During the early phase of dictatorship of Franco, Catalan regionalism preserved severe political and cultural restrictions. However the counterproductive effects of dictatorship became visible when the political regime was somehow relaxed and the social transformation in Spain was intensified during the 1960's and 1970's. During this period Catalan regionalism associated itself with the other democratic oppositional movements against the dictatorship. After the death of Franco, Suarez successfully managed the transition to democracy from above by curtailing the demands of extreme leftist and rightist parties with elite accommodation. The historically developed solidarity between democratic movements, reflected to the new Constitution of 1978 grounding democracy on a cultural diversity. The Constitution of 1978 granted the statute of autonomy to the regions with respect to the recognised demands of people living there. However with the entrance of Spain to E.C. the struggle of Catalans for autonomy within Spanish state totally changed. Like in all other Western European countries, E.C. recontextualizes the politics, economy and culture of Spain. Particularly Catalans redefine their cultural horizons 111and political visions with regard to the European identity and through the institutional channels of E.C. The Catalan cultural properties are shaped through the dialectics of past and present. The future is constituted by the living forces of the community, deciding which particular project is to became cultural reality. Keywords : Catalonia, Spain, Regionalism IV