Küçük ve orta boy işletmelerde döviz kuru riski yönetimi
Exchange rate risk management in small and medium size enterprises
  1. Tez No: 262622
  2. Yazar: TUĞBA HAYTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Faaliyetleri büyük ölçüde dış ticarete dayanan işletmeler döviz kurlarındaki önceden tahmin edilmesi güç olan belirsizliklerle karşı karşıya kalmaktadır. Dış ticaret yabancı para birimi ile yurt dışından alım-satım faaliyetlerini kapsadığı için döviz kurlarındaki dalgalanmalar dış ticaret işletmelerinin kar-zarar durumunu etkilemekte, hatta işletmenin uluslar arası rekabet gücü üzerinde, pazarlama ve satış faaliyetlerinde büyük ölçüde etkili olmaktadır. Döviz kuru riskini yönetmek ve azaltmak bu işletmeler için her geçen gün daha önemli hale gelmektedir. Bu çalışmada özellikle KOBİ ( Küçük ve Orta Boy İşletme )'lerde döviz kuru riski kavramı ve yönetimi incelenmiştir. Döviz kuru riski çeşitleri açıklanmış ve korunma yöntemleri ele alınmıştır. KOBİ'ler üzerinde yapılmış olan anket çalışması ile bu işletmelerin ne oranda döviz kuru riski yönetimi yaptıkları, döviz kuru yönetiminde uygulanmakta olan işletme içi ve işletme dışı yöntemlerden hangilerini daha fazla kullandıkları ve döviz kuru riski yönetimine karşı tutumları araştırılmış, buna bağlı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The firms which are mainly involved in foreign trade are facing many problems of unpredictable exchange rate uncertainty. As foreign trade requires exchanges for all activities such as buying and selling the goods, fluctuation in exchange rates effects profits and losses of a firm, even it largely leads competition of firms in global markets, marketing activities and sale volumes. Exchange rate risk management has been becoming more and more importing for the firms which involved in foreign trade. In this study, exchange rate risk and management is analyzed especially in small and medium size enterprise. The types of exchange risks and ways of avoidance are explained. The proportion of risk management in SME?s , usage rate of interior and exterior methods for risk management and attitude of firms to risk management is investigated by conducting a survey on SME?s.