Avrupa Birliği'nin enerji politikası ve çevrenin korunması boyutu
European Union's energy policy and its dimension of environmental protection
- Tez No: 262629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Energy, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmamız, çevre konusunun Avrupa Birliği enerji politikasının gelişiminde oynadığı rolü ve enerjinin çevre üzerindeki etkilerini konu edinmektedir. Enerji politikası hedeflerini arz güvenliği, rekabetçilik ve sürdürülebilirlik olarak ortaya koyan Avrupa Birliği, bir yandan da çevre konusunda küresel liderliğe soyunmaktadır. Öte yandan, çoğu zaman ulusal çıkarlar ortak çıkarların önüne geçmekte ve bahsi geçen üç hedef arasındaki dengenin sağlanması zor görünmektedir. Çalışmada, sırasıyla Avrupa Birliği enerji politikasının gelişimi ve çevreyle karşılıklı etkileşimleri özetlenmiş, enerji politikasının öncelikleri açısından çevrenin bulunduğu konum üzerinde durulmuş, enerjinin neden olduğu çevre sorunları incelenmiştir. Son olarak soruna küresel ısınma bakış açısı ile bakılmış, küresel ısınmanın Avrupa Birliği enerji politikalarının geleceğinde oynayabileceği rol üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This work examines how environmental issues have played a role in the development of the European Union?s energy policy and also explores the effects of energy on the environment. The European Union, while establishing energy policy goals of competitiveness, security of supply, and sustainability, has also become a global leader in the area of environmental policy. However, national interests frequently prevail over common interests and maintaining balance among the three energy goals appears increasingly difficult. This thesis summarizes the development of the European Union?s energy policy and its interaction with environmental issues, examines the position of the environment vis-a-vis energy policy priorities, and investigates environmental problems that result forum energy sector. Finally, the role that global warming could play in the future of the European Union?s energy policy is elaborated.