Türk Borçlar Hukukunda temsil
The representation notion in Turkish Code of Obligations
  1. Tez No: 262651
  2. Yazar: ŞULE ALBAYRAK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamız Borçlar Kanunu m. 32-40'da düzenlenen Temsil kurumunu konu almaktadır. Borçlar Kanununda Temsil kurumu yeterli bir düzenleme ile yer almış ve temsil konusuna ilişkin çok sayıda Yargıtay içtihadı da yayımlanmıştır.Ticari hayatın gelişmesi ve hatta uluslar arası bir nitelik kazanması, mesafelerin uzaklığı, işlerin yoğunluğu ve zamanın kısıtlı olması gibi durumlar gerçek veya tüzel kişilerin bir takım işlerini temsil kurumu aracılığı ile gerçekleştirmelerine zemin hazırlamış ve temsil günlük yaşantımız içerisinde önemli bir yer almıştır.Biz yüksek lisans çalışmamızda Türk Borçlar Hukukunda Temsil kavramına değinirken özel olarak yetkiye dayanan temsilin hüküm ve sonuçlarını incelemeyi amaçladık. Yetkisiz temsil ve dolaylı temsil kurumlarını bu incelemenin kapsamı dışında bıraktık. Bu tezin ilk yazımı bittikten sonra yayımlanan Prof. Dr. Şener Akyol'un kapsamlı ve değerli monografisinden de nihai yazımda yararlandık. Tezimiz genelinde temsille ilgili genel hukuki nitelendirmeleri ve karşılaştırmaları yaparak oldukça ayrıntılı olan bu kurumu bir yüksek lisans tezi boyutlarında ele almaya özen gösterdik. Türk Hukuku'na çok mütevazi de olsa bir katkı sağlamış isek bu tez amacına ulaşmış demektir.
Özet (Çeviri)
The subject of our work is the Representation Institution that is framed in articles 32-40 in the Code of Obligations. The Representation Institution has taken a place with a sufficient arrangement and a lot of case laws of Supreme Court of Appeals have been published about the representation subject.Situations like development of trade and its getting and international quality, the remoteness of the distances, the heavy load of work and time limit have laid the groundwork for real and artificial people?s having their some work via representation institution and representation has had an important place in our lives.In our aster?s degree work, we aim at examining judgments and conclusions of representation based on authorization especially while dealing with the representation notion in Turkish Code of Obligations. In this dissertation, we omitted the institutions representation without authority and indirect representation. In the final writing, we have benefited from Prof. Dr. Şener Akyol?s comprehensive and valuable monograph which was published after the first writing of this dissertation. We have tried to deal with this institution which is very detailed by having general jural characterization and analogies about the representation in our dissertation. If we have made even a modest attribution to the Turkish Law, it means that this dissertation has carried its point .