Türk Borçlar Hukukunda dolaylı temsil
Indirect representation in Turkish Law of Obligations
  1. Tez No: 726195
  2. Yazar: NAZLI AYÇA TOYMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ERBEK ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın amacı, kanunlarımızda açıkça düzenlenmeyen fakat Türk Borçlar Kanunu ile Türk Ticaret Kanunu'nda farklı hükümlerde yer verilen dolaylı temsilin hukuki niteliğini, düzenlendiği hükümleri, dolaylı temsilci, dolaylı temsil olunan ile üçüncü kişi arasındaki ilişkiler ile dolaylı temsilin nam-ı müstearla ilişkisini incelemektedir. Kişiler, zaman darlığı, tecrübesizlik, başka yerde yaşamaları gibi pek çok sebeple temsile başvurabilir. Temsil kavramı, doğrudan temsili olduğu kadar dolaylı temsili de kapsamaktadır. Günlük hayatımızda dolaylı temsil pek çok yere karşımıza çıkmaktadır. Buna komisyoncu, taşıma işleri komisyoncusu ile gizli adi ortaklık örnek olarak gösterilebilir. Dolaylı temsilde, temsilci işlemi kendi adına dolaylı temsil olunan hesabına yapmaktadır. Dolaylı temsilci hukuki işlemi kendi adına yaptığından işlemin tarafı olmaktadır. Bu nedenle dolaylı temsilcinin tam fiil ehliyetine sahip olması gerekir. İşlemin sonuçları dolaylı temsilcinin hukuk alanında doğmaktadır. Temsilci, işlemden doğan hak ve borçları, ikinci bir hukuki işlemle dolaylı temsil olunana devredecektir. Bunun için hakların ve borçların devrine ilişkin olağan yollara başvurulur. Dolaylı temsil olunan ile dolaylı temsilci arasında temel ilişki (iç ilişki), dolaylı temsilci ile işlem yaptığı üçüncü kişi arasında dış ilişki kurulmaktadır. İstisnai haller dışında dolaylı temsil olunan ile üçüncü kişi arasında doğrudan hukuki ilişki kurulmamaktadır. Dolaylı temsil olunanın gizli kalmak amacıyla dolaylı temsile başvurduğu durumlarda karşımıza nam-ı müstear çıkmaktadır. Nam-ı müstear kavramını, kanuna karşı hile, tarafta muvazaa, inançlı işlem ve dolaylı temsil yetkisi veren vekalet ilişkisi olmak üzere dört kategori altında toplamamız mümkündür.
Özet (Çeviri)
The indirect representation is not clearly regulated in our laws but is covered in various provisions of Turkish Code of Obligations and Turkish Commercial Law. The aim of this study is to examine the legal characteristic of indirect representation, the provisions it regulate, the relationship between the indirect representative, the indirectly represented and the third party and the relationship between the indirect representation and pseudonymous. People can consult the representation for many reasons suh as shortage of time, being inexperienced or living away in another place. The concept of representation includes both direct and indirect representation. Indirect representation appears in many places in our daily life. As an example to this, we can show comission agent, freight forwarder and confidential ordinary partnership. In ındirect representation, the representative does the transaction on his own behalf for the benefit of the indirectly represented one. The indirect representative becomes a party to the transaction as he carries out the legal transaction on his own behalf. Therefore the indirect representative must have the full capacity to act. The results of transaction occur in the legal field of the indirect representative. The ındirect presentative will transfer the rights and debts arising from the transaction to the party who is indirectly represented via another legal act. In order to this, ordinary ways of transfer of rights and obligations are applied. A basic relationship (internal relationship) is established between the indirectly represented and the indirect representative and an external relationship is established between the indirect representative and the third party with whom he does transaction. Except for extraordinary conditions, direct legal contact isn't established between the indirectly represented and the third party. When the indirectly represented apply the indirect representation in order to be confidential, we meet pseudonymous. We can explain the concent of pseudonymous in four categories as fraud against the law, collusion on the side, fiduciary transaction and the power of attorney relationship which gives authority for indirect representative.