Medeni usul hukukund davada temsil
Stellvertretung im prozess
- Tez No: 217617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHİM KARSLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Kanunların kişilere tanıdığı hakların yerine getirilmesi ve bu hakların ihlal edildiği durumlarda korunması için medeni usul hukukuna ve icra iflas hukukuna müracaat edilir. Maddi hukuk alanından çok farklı karaktere sahip olan usul hukuku kurallarının nerdeyse tamamı emredicidir. Usul hukuku alanında tarafların tasarruf edebilecekleri alan kanunlarla izin verilen alanlardır. Delil sözleşmeleri, yetki sözleşmeleri, tahkim ve hakem sözleşmeleri gibi. Usul hukukunda davada temsil alanı temelde bir maddi hukuk kurumu olan temsil kurumuyla aynıdır. Maddi hukuktan ayrılan yönleri usul kanununda düzenlenmiştir. Davada temsil yetkisi sadece kanunlarda öngörülen kişilere ve kanunda öngörülen işlemler yapılmak üzere verilebilir. Borçlar kanunu ve Usul kanundan hariç davada temsile ilişkin pek çok düzenleme çeşitli kanunlarda öngörülmüştür. Bunlar, tebligat kanunu, kamunun davalarda temsiline ilişkin özel kanun, Avukatlık kanunu, Kadastro kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Sendikalar Kanunu gibi kanunlarda davada temsile ilişkin hükümler bulunmaktadır. Biz bu çalışmamızda davada temsil kurumuyla maddi hukukta temsil arasındaki farkı ortaya koymaya çalışarak, kara Avrupası hukuklarında, özellikle Alman hukukundaki gelişmeler dikkate alınarak Türk Usul hukukunda davada temsile ilişkin problemlere çözüm getirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
To carry around the persons out the right given by the law or over them with this protection to grant turns one crosses to civil proceedings -, the debt operation and bankruptcy law. In opinion the material quite very different civil proceeding quite is on the whole compelling. The sides could within the range civil proceeding-right, over, which determined area from the law orders. As e.g. with proof-postpone, the agency contract and the arbitration and arbitrator contract. The area of the representation during the process in civil proceeding quite is as in material quite existing institution for agency. Of the material quite different is avowed in the civil proceedings law scores. The agency for representation during the process can be given only to the persons certain in the law for the implementation of the document intended in the law. The arrengments concerning the representation during the process is intended besideobligation quite and civil proceeding quite in several laws. These are feed, the special law concerning the representation in the process forthe society, the attorney law, the land register law, the Turkish mercantile law, as well as the trade sheep law and contain regulations concerning reprensentation in the process. We have tried with this work to explain the differentiated between the office of the representation in the law and the representation concerning the material right and have try to solve the problems concerning the representation in the process in the Turkish civil proceeding quite, in consideration the European right, the German in particular quite.