Uluslararası enformasyon akışı çerçevesinde Azerbaycan'da görsel-işitsel yayıncılık ve habercilik
Audio, visual broadcasting and reporting in the frame of international news flow in Azerbaijan
- Tez No: 262660
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Çalışmanın merkezinde uluslararası habercilik alanında ortaya çıkan tek yönlü enformasyon akışı ve bu dengesizliği oluşturan nedenler, uluslararası iletişim dolaşımındaki tek yönlülüğün çözüm yolları ve uluslararası enformasyon dolaşımı çerçevesinde etkilenen taraf olarak Azerbaycan görsel işitsel yayıncılığı ve haberciliği yer almaktadır. İletişim teknolojilerinin hızlı gelişimi ile kendini gösteren tek taraflı enformasyon akışı, özgür ve serbest, iki yönlü ve dengeli enformasyon akışı ve iletişim dünyasındaki dengesizliğin sonucu oluşan Medya Emperyalizmi ve Kültürel Emperyalizm gibi terimlerin ve bu dengesizliği oluşturan nedenlerle dünya genelinde bu dengesizliğin önlenmesi adına yapılan MacBride Raporu gibi olguların tartışıldığı çalışmanın birinci ve ikinci bölümü literatür taraması yöntemiyle hazırlanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünü oluşturan uluslararası enformasyon akışının Azerbaycan'a etkilerini içeren konuya ise ülkenin görsel -işitsel yayıncılık ve haberciliği de tartışılarak açıklık getirilmiş ve röportaj gibi tekniklerden ve anket gibi ampirik çalışmalardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the center of the study there are the one-way information flow which occurs in international communication, and the reasons of that imbalance, the solution ways of the one-way situation in international circulation and as affected side in international information circulation the Azerbaijani visual audio broadcasting and reporting. The one-way information flow which occurs with the rapid growth of information technologies, free and independent, the terms such as ?media imperialism? and ?cultural imperialism? which comes into existence as the result of bidirectional and balanced information flow and imbalance in communication world, the reasons of that imbalance and MacBride report which is made in order to prevent such kind of imbalance all over the world are discussed in the first and second parts which are prepared with the method of literature scanning. The subject including the affects of international information flow upon Azerbaijan is discussed in the third part exampling visual ? audio broadcasting and reporting and different kinds of techniques such as interviewing, and an empiric study survey are used to make the subject clearer.