Sigorta Hukuku'nda abonman sözleşmesi
Floating policy
- Tez No: 262666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Abonman sigorta sözleşmesi genel olarak belirlenen menfaat ile rizikonun hangi kapsam ve koşullarla sigortalanacağı hakkında çerçeve sözleşmedir. Uygulamada taşıma şirketleri tarafından nakliyat ve mali mesuliyet sigortası; depo sahipleri tarafından yangın ve hırsızlık sigortaları alanında sıklıkla kullanılan abonman sigorta sözleşmesi Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenmemiştir. Hukukumuzda yasal temeli bulunmayan abonman sigorta sözleşmesinin Hazine Müsteşarlığı tarafından tasdik edilmiş genel şartları da bulunmamaktadır. Hal böyle olunca, uygulamada özellikle mal ve sorumluluk sigortaları alanında kullanılan bu sözleşmeye hangi hükümlerin uygulanacağı sorunu gündeme gelmektedir. Çalışmamızda, abonman sigorta sözleşmesinin hukuki niteliği, tarafları, tarafların borçları, görevleri ve sözleşmenin sona ermesi incelenmek suretiyle, abonman sigorta sözleşmesine uygulanabilecek hükümlerin tespit edilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Floating policy is a framework agreement, which describes the content and terms in general under which the relevant interest and the risk shall be insured. Although the floating policy is frequently used in the fields of transport and liability insurance by carriers and in the fields of fire and burglary insurance by warehousemen in practise, it has not been regulated in the Turkish Commercial Code. Furthermore, there are no general terms, which have been certified by Turkish Undersecretary of Treasury, regarding the floating policy which lacks legal basis in Turkish Law. Therefore, the question as to which terms shall be applied to the floating policies arises particularly in respect of cargo and liability insurance agreements, in which floating policies are frequently used in practise. This paper aims to determine the applicable provisions to the floating policies by way of analysing the legal nature, the parties, their obligations and duties and termination of agreement.