Tapuya kayıtlı taşınmazların olağanüstü kazandırıcı zamanaşımı ile kazanılması
The registered immovable is obtained via prescription
- Tez No: 262665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ İLKAY ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kazandırıcı zamanaşımı ile taşınmaz kazanılması hukukumuzda olağan kazandırıcı zamanaşımı ve olağanüstü kazandırıcı zamanaşımı olmak üzere iki şekilde düzenlenmiştir.Olağanüstü kazandırıcı zamanaşımı ile kazanma da taşınmazın tapuya kayıtlı olup olmamasına göre ikiye ayrılmaktadır. Kazandırıcı zamanaşımı ile taşınmaz kazanılmasında taşınmazın özel mülkiyete elverişli olması, taşınmaz üzerinde malik sıfatıyla zilyetlik ve bu zilyetliğin belirli bir süre devam etmesi her iki halde de ortaktır.Ülkemizde eski hukuk döneminde arazi kaydının bugünki anlamda tutulmamış olması, kadastro çalışmalarına uzun yıllar başlanmaması ve halen bitirilmemesi sebepleri ile tapuya kayıtlı olmayan taşınmazların kazandırıcı zamanaşımı ile kazanılması daha fazla uygulanmıştır. Bilimsel çalışmalar da bu alana yönelmiştir.Ancak son yıllardaki çalışmalar ile tapu sicili ülkemizde büyük ölçüde oluşturulmuştur. Bu sebeple tapuya kayıtlı taşınmazlar için öngörülen kazandırıcı zamanaşımı uygulamada karşımıza çıkacaktır.Bu çalışmada tapuya kayıtlı taşınmazların kazandırıcı zamanaşımı ile kazanılmasının şartlarını, taşınmaz kavramını, tapuya kayıtlı olma kavramını, taşınmazın malikine ilişkin şartları, zilyede ve zilyetliğe ilişkin şartları, mülkiyetin kazanılma anı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Obtaining the immovable via prescription is divided into two: ordinary prescription and extraordinary prescription. Possessing via extraordinary prescription is divided into two as being whether the immovable is registered in land register. Under possessing via prescription, it is common for extraordinary and ordinary prescription that the convenience of immovable to the private property, proprietary possession upon immovable, and the continuation of this possession for some time. In our country, in the period of old law, the land is not registered as it is being registered today, the cadastral survey did not started for long years and have not been completed yet. These resulted in more application of the possession of immovable that are not registered in cadastral with prescription. Academic works, also, concentrated towards this area. With recent studies, however, land register is almost completed. For this reason the prescription for registered immovable is encountered in application. In this study, under which conditions the registered immovable is obtained via prescription, the notion of immovable, the notion of being registered in land register, characteristics of the owner of the immovable, characteristics of possessor and possession, and the time of the possession is examined.