Kırgızistan'daki dergi reklamlarında yer alan görsel ve yazılı öğeleri algılama biçimlerine göre Türkiye'deki Kırgızistan'lı gençlerde yüksek ve düşük bağlamlı kültürlerin incelenmesi
High and low context culture analyses on kyrgyzstani young people living in Turkey based on magazine advertisements sold in Kyrgyzstan
  1. Tez No: 262706
  2. Yazar: MEDERBEK DJUMABAEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YAVAŞGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın önemi 1991 yılından sonra kendi egemenliğini kazanmış bir devletin dergicilik sektörünün tarihi, hangi tarihsel değişiklikleri gerçekleştirdiği, dergi reklamcılığı sektörünün durumu ve geleceği gibi birçok konuyu aydınlatmak istemesinden gelir.Çalışma, bu amaçla, üç ayrı bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde genel olarak dergiciliğin tarihi, dünyada nasıl geliştiği gibi temel teorik bilgilerden bahsedilmektedir. Bu bilgilere ulaşabilmek için eleştirel literatür taraması gerçekleştirilmiştir.İkinci bölüm ise, çalışmanın odak noktası olan Kırgızistan dergiciliği hakkındadır. Bu bölümde Kırgızistan'ın tarihi ve dergicilik geçmişine daha yakından bakılmaktadır. Ayrıca, Kırgızistan dergi reklamcılığının gelişimi üzerinde de durulmaktadır.Araştırmanın üçüncü kısmında ise niteliksel bir araştırma gerçekleştirilmis, Kırgızistan'da en çok satılan dergilerden oluşturulan örneklemeye giren dergilerde yer alan reklamların ünlü bilim adamı Edward Hall tarafından ortaya atılan ?İletişimde Yüksek ve Düşük Kültürel Bağlamlar? modeline göre Türkiye'deyaşayan Kırgızistan'lı gençlerin hangi kültürel bağlama ait oldukları araştırılmıstır.
Özet (Çeviri)
The importance of this thesis on magazine advertising sector of Kyrgyzstan is about the historical changes and future of the magazine advertising sector is important in many aspects, for the young country of Central Asia.Thesis consists of three parts. First part is about the overall magazine history, its development and the basic theoretical knowledge.The second part, which is the focal point of the study, is about magazine sector of Kyrgyzstan. In this part we are looking more deeply into the history of Kyrgyzstan?s magazine sector.In third section, we have an analyse on Kyrgyzstani young people living in Turkey and trying to find out their cultural context group based on Edward Hall?s model of ?High and Low Context Cultures in Communication?.