Uluslararası ilkeler ışığında Türkiye'de çocuk suçluluğunun önlenmesinde kamusal tedbirlerin incelenmesi
The analysing public measures in Turkey for the prevention of juvenile delinquency , under international principles
  1. Tez No: 262705
  2. Yazar: HİKMET KOPAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ USTA SAYITA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kanunla ihtilaf halindeki çocukların en aza indirgenmesi için gerekli sistem modellerinin oluşturulması politika ve stratejilerinin belirlenmesi, ölçümlenmesinin doğru yapılmasına bağlıdır. Dolayısıyla ölçümleme, sorunun tedavisine direkt yardımcı olacak teşhisin konması açısından oldukça önem arz etmektedirBaşlamış olduğumuz ve devamını getirmeyi planladığımız bu çalışma ile çocuk ceza adalet sistemi çalışmalarını irdeleyerek bu kapsamda ele alınması gereken kamusal tedbirlerin arka planını ortaya çıkarmaya çalışıldı.Genel olarak; 1. Bölümde çocuk ceza adalet sistemi ve çocuk haklarına dair genel literatür incelenmiş olup sonraki bölümlerde ise uluslararası ilkeler ışığında ülkemizde uygulana gelen kamusal tedbirler sorgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Formation of required system models and determination of politics and strategies for reducing the number of children which are in conflict with the law was dependent to making correct measurement. Therefore measurement is very crucial to diagnose which will lead to solution of the problem directly.In this investigation, which we planned to improve, the main purpose was to demonstrate the background of the public measures via examining the existing researches about the child criminal judicial system.Generally; in the first part, common literature about child criminal judicial system and right of children was investigated. In forthcoming parts, public measures, which are in application in our country, were tried to be interrogated under international principles.