Türkiye'de televizyon yayıncılığı bağlamında medya ve siyaset ilişkisi
Interaction of media and politics in the context of television broadcasting in Turkey
  1. Tez No: 262711
  2. Yazar: OSMAN ANIL URAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Radio and Television, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
İktidarların, egemenlikleri altında olan toplumlar üzerindeki güçlerini pekiştirebilmek için her olanaktan yararlanmaya çalışmaları şüphe götürmez bir gerçektir.Çalışmada, sosyal psikoloji bağlamında birey olarak ?insan? olgusu, sonra da bireyi egemenliği altında bulunduran ?devlet? ve ?iktidar? olguları genel çizgileri ile mercek altına alınmıştır.Araştırmada, hızla küreselleşen, aslında küreselleştirilen, günümüz dünyasında sosyo-ekonomik, kültürel ve teknolojik koşullarda şekillenen ?yeni medya? ortamının bu olgudaki önemli işlevi de sergilenmektedir.Medya, sermaye ve teknoloji desteğinde giderek güçlenen yeni konumuyla, toplumu ?istenen? yönde etkileyerek iktidarlara daha geniş bir hareket alanı yaratmaktadır. Bu süreçte kullanılan en etkin iletişim aracının da görsel-işitsel özelliği dolayısıyla televizyon olduğu açıkça görülmektedir.21. yüzyıla girerken, sermaye-siyaset ekseninde hızla küreselleşme sürecine sokulan dünya, Türkiye'deki sermaye-medya-siyaset üçgenindeki yapılanmayı önceki yıllara göre daha hızlı ve etkin bir biçimde şekillendirmiştir. Araştırmada, televizyon yayıncılığının bu şekillenmedeki rolü ön plana alınarak incelenmiştir.Çalışmada, bu olgunun irdelenmesiyle ilgili genel olarak konuya ilişkin yazılı kaynaklardan yararlanılmıştır. Güncel gelişmelerin sergilenmesinde de, basından yapılan alıntılar önemli bir kaynak oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
It is an undisputed fact that the rulers a country would exploit every opportunity to strengthen their power over the societies.In this study, it has been first focused on ?man? as an individual in the socio- psychological context, followed by the focus on the ?government? and ?ruling power? which is controlling this ?man?.In this research, the impact of globalization and the role of the ?new media? on this globalization have been demonstrated from a social-economic, cultural and technological context.The media establishment, empowered by the capital and enabled by new technologies, has been strengthening its ability to influence, and thus is providing a broad room to maneuver for the ruling powers. In this process, the television, obviously, emerges as the most effective tool thanks to its audio-visual features.As we enter the 21st century, the world, that has been forced into a fast globalization cycle, has affected the institutionalization in this the capital-media-political triangle in Turkey, with more rigor and at an accelerated pace than ever before. In this research, the role of television broadcasting on this issue has been examined.A variety of related publications are used as references to research this subject. Clippings and quotes from newspapers and the media have been utilized as important sources to demonstrate developments.