Küreselleşen dünyada yoksulluk sorununun insan hakları açısından değerlendirilmesi
An analysis of poverty from the perspective of human rights in the globalizing world
- Tez No: 262712
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZ ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Küreselleşme, özellikle 1980'lerden bu tarafa dünya genelinde yaşanan ekonomik, siyasal, sosyal, kültürel alanlarda yaşana değişim süreçlerini bir bütün olarak ifade etmek için yaygın olarak kullanılan bir kavram haline gelmiştir. Günümüzde bu kavram çatısı altında ele alınan değişimlerin gerek yerel/ulusal gerekse uluslararası düzeydeki etkilerini, ekonomiden spora, siyasetten edebiyata, teknolojiden çevreye kadar çok geniş bir yelpazede görmek mümkündür. Farklı alanlardaki etkilerinin hangi yönde ve hangi derecede olduğu konusunda bir fikir birliliği olmamakla birlikte, yaşadığımız sorunların anlaşılmasında ve bu sorunlara yönelik çözüm politikalarının ortaya konulmasında, bu sorunları küreselleşme süreciyle ilişkileri bağlamında değerlendirmek önemli bir unsurdur. Bu çerçevede, bu çalışmada da, yoksulluk sorunu ve bu sorunun anlaşılması ve çözümüne yönelik güncel bir yaklaşım olan, yoksulluğun insan haklarına duyarlı bir anlayışla ele alınması gerektiği düşüncesi, küreselleşme süreciyle ilişkileri bağlamında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The term of globalization has become a widely used concept to express to the changes as a whole, especially occured in the 1980?s by now. Nowadays it is possible to view the local/national and international effects of this changes, from economy to sports, from politics to literature. Despite the lack of consensus on the different effects of this process, examining of these problems in the context of globalization process is an important factor to understand the actual problems and to produce solutions to these problems. In this framework, this study will evaluate the problem of poverty relating to process of globalization and human rights.